Най-големите рискове пред глобалната икономика

Най-големите рискове пред глобалната икономика

Най-големите рискове пред глобалната икономика

Проблемите в климата и световната политика доминират сред най-големите рискове, пред които е изправена глобалната икономика. Това смятат 1234 топ икономически експерта от множество страни по света, взели участие в допитване на предстоящия в Давос Световен икономически форум.

Организаторите на форума, който за осма поредна година ще се състои в швейцарския град Давос между 23 и 27 януари, съставиха доклад на базата на анкетите си с експертите. Един от ключовите аспекти от изследването на мнението на икономистите се очертава от отговорите им на молбата да определят оценка от 1 до 5 на 50 големи събития, които могат да разтърсят пазарите. На базата на отговорите им в доклада Business Insider определя 17-те най-големи риска пред световната икономика днес. Списъкът изглежда така:

● Критична техническа грешка в информационната инфраструктура и интернет мрежите на света.

● Тероризъм.

● Нарастване на религиозния фанатизъм.

● Прекомерна експлоатация на животински видове и ощетяване на биоразнообразието, от които може да последва колапс на екосистемите.

● Хроничен дисбаланс на пазара на труда. Дълготрайно задържане на висока безработица в големите икономики с по-скоро структурна, отколкото циклична природа.

● Зле управлявана урбанизация. Ръст на лошо планираните градове, зле направено разрастване на мегаполисите в периферията им и екологична деградация.

● Провал на глобалното политическо управление. Слаби и неадекватни глобални институции, комбинирани със състезание на частните национални интереси.

● Чести екстремни метеорологични условия.

● Крайна неустойчивост на цената на глобалните хранителни продукти.

● По-широко проникване на корупцията.

● Провал на адаптирането към климатичните промени. Нехайство на бизнеса.

● Нарастване на пропастта между крайните разлики в доходите в държавите. Предстоящ разрив между най-бедните и най-богатите.

● Кибер атаки.

● Лошо управление на застаряващото население на развитите икономики.

● Криза на достъпа до питейна вода.

● Увеличаване на парниковите емисии.

● Хроничен фискален дисбаланс в много от страните по света. Неспособност да се погасяват задълженията на правителствата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ