Най-лошите икономики в света според „Форбс”

Най-лошите икономики в света според „Форбс”

Най-лошите икономики в света според „Форбс”

Състоянието на най-изостаналите, проблеми икономики в света се промени значително от миналата година. Едни от най-бедните държави като Гана и Зимбабве успяха да напреднат в икономически план и се придвижиха към по-оптимистична оценка. Други страни като Армения и Ямайка обаче забавиха растежа си главно, защото все още са в състояние на пост-финансова криза. Трети, като Мадагаскар и Никарагуа, не могат да се отърват от клеймото „най-изостанали” основно заради глупостта на хората, които ги управляват.

Това коментират авторите на „Форбс” в уеб-сайта на американското списание. Поводът е представената от тях тазгодишна класация на най-лошите икономики в света. При съставянето на списъка, те оценяват 177 страни според годишната им статистика за БВП в последните 3 г. и инфлацията в тях (включително прогнозата на МВФ за 2012 г.). Освен това са взети предвид БВП на глава от населението и счетоводният баланс на страната, който показва дали тя изнася повече, отколкото внася.

Списъкът на „Форбс” е подреден така:

10. Иран. Разполага с 10% от доказаните залежи на петрол в света. Въпреки това заради засиления контрол на важните индустрии там от страна на държавата и неуспехите в управлението растежът на икономиката е значително по-бавен, отколкото в останалата част на света.

БВП на глава от населението: 5493 долара. Инфлация: 15%. 

9. Никарагуа. Втората най-бедна страна в западното полукълбо след Хаити. БВП на глава от населението там е 1197 долара – по-малко от една трета от това в съседната Ел Салвадор. Често прекъсване на електричеството, недостиг на вода и висока цена на тока отблъскват инвеститорите от нея и тревожат хората. Инфлация: 9%.

8. Свазиленд. Непрекъснатият растеж на населението и липсата на работа поставят 60% от гражданите на тази африканска страна в ужасни условия на бедност. Въпреки че там има земи, подходящи за земеделие и се изнася захар.

БВП на глава от населението: 3109 долара. Инфлация: 7.3%.

7. Киргизстан. Централноазиатската република се класира на 164 от 179 позиции в индекса на страните с най-голяма корупция на „Трансперънси Интернешънъл”. Безработицата е 11%. Богата на природни ресурси (без петрол и газ, които внася), тя не може да привлече инвеститорите заради големия си държавен дълг.

БВП на глава от населението: 943 долара. Инфлация: 12.6%.

6. Венецуела продължава да е много бедна въпреки природните си богатства. Единственият здравословен поток за венецуалската икономика е петролната индустрия.

Инфлация: 32%. БВП на глава от населението: 9886 долара.

5. Ямайка. Крайната бедност в страната през последните години е намалена почти на половина до 10%, но неграмотността сред населението се е повишила с цели 88%, твърдят от Световната банка. Кризата оказа много голям негативен ефект върху този ваканционен остров. БВП се сви с 4% в последните 4 г. и се очаква до 2015 г. да се покачи с 3 на сто.

БВП на глава от населението: 5473 долара. Инфлация: 7%.

4. Украйна. Бившата съветска република има земи, подходящи за развитието на земеделие и големи минерални ресурси, които според „Форбс” могат да я направят една от водещите икономики в Европа. „Въпреки това БВП на глава от населението там е много назад в сравнение с държави като Сърбия и България”, посочват авторите на изданието.

БВП на глава от населението: 3483 долара. Инфлация: 10%.

3. Гвинея. Западната африканска нация живее върху половината от световните находища на алуминиева руда, но има големи проблеми в това да привлича атрактивни инвестиции, заради правителството й, което се държи враждебно към чужденците с желание да влагат там. Инфраструктурата в тази държава е проблемна.

БВП на глава от населението: 440 долара. Инфлация: 17%.

2. Армения. Нейният БВП се сви с 15% през 2009 г. Бившата съветска република се задъхва в опитите си да достигне останалия свят. БВП на глава от населението – 2959 долара. Това е по-малко от една трета в сравнение със съседна Турция. Инфлация: 7%.  

1. Мадагаскар. Цената на ориза в продажбите на дребно там се е повишила двойно в последните 2 г. Същевременно страната е изгубила хиляди работни места в текстилната промишленост. Икономическите й проблеми се задълбочават след като заради войната през 1999 г. САЩ я изключват от списъка си с африканските държави, на които се дава възможност за растеж чрез търговия. Тогава достъпът й до американските пазари е блокиран. Шансковете за чуждестранни инвестиции в тази малка островна нация през 2011 г. се оценяват като минимални.

БВП на глава от населението: 387 долара. Инфлация: 8.5%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ