Най-чудовищният трус от столетие насам разтърси Япония (обзор)
Стотици загинаха при най-мощното земетресение в Япония през последните 140 години. Трус със сила от 8.9 по скалата на Рихтер разтърси страната в 14:46 часа местно време (б.р. 7:46 българско). Земетръсът вдигна чудовищно, 10-метрово цунами, което заля североизточната част на Япония.
Телата на повече от 300 души бяха открити на плажа в град Сендай, съобщи „Лос Анджелис Таймс“. Смята се, че префектура Мияги, в която се намира градът, е най-силно засегната от потопа, последвал земетресението. Японската информационна агенция „Кейодо“ предаде, че кораб със 100 пътници на борда също е бил отнесен от цунамито. Властите в Токио до този момент са установили три жертви, съобщи преди малко българският журналист Константин Ранев, който живее в Токио. Вторичните трусове и цунамитата в страната продължават и в момента. Местните телевизии предават директно кадри от ново цунами, което преди минути (18.30 ч.) българско време е връхлетяло префектура Тохоку. На много места по тихоокеанското крайбрежие има пожари и обърнати кораби, разказа още Ранев. Горят много рафинерии и предприятия. Има и "нефтени" цунамита, вероятно от преобърнати танкери. В столицата вече има електричество и пътищата са проходими, но всички изходни магистрали са затворени. По улиците в Токио има неописуеми задръствания, но разрушения не се виждат, допълни той.
1100 души очакват международна помощ на летището в едномилионния Сендай. В сградата на аеропорта няма електричество. Магистралите и основните пътни артерии до нея са под вода. Голяма част от територията на населеното място е засипана от кална маса.
Японските власти обявиха ядрена опасност заради атомния реактор във Фукушима. Близостта на реактора до морския бряг създава опасност от прегряване. Системата за защита на ядрените електроцентрали в страната е блокирана заради мощния трус.
Около 80 пожара бяха регистрирани в страната. Голяма част от най-засегнатите зони нямат електричество. От японските железници съобщиха, че 14 от най-бързите им влакове са били на гарите, превозвайки пътници, когато земетресението е задействало системите за сигурност.
Това е най-силното земетресение в света от 1900 г. Епицентърът му беше на повече от 30 метра дълбочина под океанската повърхност, на разстояние от 400 км от столицата Токио. Трусът успя да разлюлее в продължение на няколко минути небостъргачите в мегаполиса. Той създаде паника сред населението, което се втурна в панически бяг по стълбите на многоетажните сгради. Движението на всички влакове и подземния транспорт в града беше блокирано. Автомобилите спряха на шосетата, чиито асфалт се пропука. На покрива на висока сграда в града възникна пожар. Друг покрив се срути и стана повод за смъртта на жена. Десетки шокирани жители се събраха на тълпи по улиците в Токио.
Минути след трагедията японският министър-председател Наото Кан направи телевизионно обръщение към гражданите, като ги помоли да опитат да запазят спокойствие, въпреки шока. Той обеща, че правителството ще направи всичко възможно да спаси живота на колкото може повече хора и да се пребори с щетите.
На близките до Япония острови е обявена най-висока степен на тревога. В готовност да посрещнат цунами са 53 държави, сред които са САЩ, Колумбия и Перу.
Разрушителното земетресение може да предизвика бюджетна криза в Япония, предаде „Франс прес”, позовавайки се на оценка на британския изследователски институт „Кепитъл икономикс”. Според икономисти, земетресението идва в момент, когато финансовото състояние на страната е доста лошо. Вчера японските власти публикуваха данни, които показват, че икономиката на страната през четвъртото тримесечие се е свила с повече от първоначално предвиденото. За последните три месеца на 2010 г. японския БВП е намалял с 0,3% на тримесечна база и с 1,3% на годишна, като по-рано бе съобщено за спад от 1,1%.
Днешният трус се отрази негативно и за всички борси от Азия, като най-сериозен спад от 1,72% записа основния японски индекс Nikkei 225, достигайки до най-ниските си нива от месец.
Анализаторите на института, заявяват, че е твърде рано да се оцени точният размер на последствията от бедствието, още повече че човешкият фактор е по-важен от финансовите щети, но все пак специалистите посочиха, че влиянието на природната катастрофа върху публичните финанси на Япония ще бъде „значително”.
Основавайки се на първоначални данни институтът смята, че този трус ще предизвика по-малко разрушения от земетресението в Кобе през 1995 г., което взе над 6000 жертви и причини материални щети на стойност 10 трлн. йени (100 млрд. долара).
Минути след трагедията днес световните агенции разпространиха разтърсващи кадри, които показаха как високия воден стълб застига сградите в префектурата Мияги и помита всичко по пътя си. Цунамито отнесе ниските постройки, колите и корабите, които застигна. То помете част от автомобилите в град Сендай и ги изтласка до пистата на местното летище. Впечатляващите видеозаписи на японските телевизии показаха драматичната ситуация на моторист, който опита да кара възможно най-бързо, за да избегне надигналия се зад него воден стълб.
Япония е един от най-сеизмичните райони в света. 60% от земетресенията в света всяка година се случват в рамките на нейната територия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.