НАТО ще разположи батальони в Латвия, Литва, Естония и Полша

НАТО ще разположи батальони в Латвия, Литва, Естония и Полша

В края на първия ден от срещата на високо равнище на НАТО в полската столица Варшава, Алиансът обяви, че разполага четири батальона на Източния фланг - в Латвия, Литва, Естония и Полша. 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви решението за разширяване на военното присъствие в източната част на Алианса с четирите батальона на ротационен принцип. Батальоните ще са многонационални, като рамковите нации ще бъдат съответно Канада, Германия, Великобритания и САЩ.

Разполагането на силите ще започне от следващата година и засега ще бъде безсрочно, съобщава bTV. Това е най-голямото усилване на границите на НАТО от края на Студената война насам. Батальоните дават да се разбере, че атака срещу един съюзник ще се смята за атака срещу целия Алианс, посочи генералният секретар.

Българският ангажимент е към многонационална бригада на НАТО за учения в Румъния.

Столтенберг оповести и решение да бъде обявена начална оперативна готовност на системата на НАТО за защита от балистични ракети. Това означава, че кораби на САЩ, базирани в Испания, радар в Турция, и система за прихващане в Румъния сега за способни да работят съвместно под командването и контрола на НАТО.„Системата, която изграждаме, е изцяло отбранителна, проектирана да защитава от атаки, идващи извън евроатлантическото пространство. Тя не представлява заплаха за стратегическото ядрено сдържане на Русия“, посочи Столтенберг.

„Русия е нашият най-голям съсед. Русия не може и не бива да бъде изолирана. Още повече с повишени военни дейности в Европа, ние трябва да се координираме с Русия, за да няма инциденти. Решенията които взимаме днес, ще помогнат да осигурим безопасността на над 1 млрд. граждани“, каза още той.

Столтенберг обяви също решението киберпостранството да се разглежда като нова оперативна среда – заедно със сушата, въздушното и морското пространство, като отбеляза, че позицията на НАТО и в тази област остава отбранителна, но това е ясен знак, че колективната отбрана се засилва във всички сфери.

Съюзниците са поели ангажимент и за подсилване на своята устойчивост и заподобряване на гражданската подготовка. Препотвърдени са били ангажиментите за отбранителните разходи, направени преди две години на срещата на върха в Уелс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ