Нови разкрития: Човекът произлиза от риба
Може и да звучи странно, че човекът е еволюирал от риба, но могат да бъдат открити доказателства не само във вкаменелости, но и в нашите собствени тела, съобщават нови проучвания от BBC.
Лицето е най-изразителната отличителна черта; то казва на света какво чувстваме; кои сме и от къде идваме. Въпреки че няма две абсолютно идентични лица все пак те споделят редица общи характеристики; две очи, нос, уста и филтрум. Филтрумът е разположен между горната устна и носа. Всеки ден човек го вижда в огледалото, така че вероятно ние никога не мислим за него. Филтрумът няма някаква очевидна функция. Всъщност това е характеристика, която свидетелства за нашия произход, следа за нашето рибешко минало и как лицата ни са се формирали в началото.
Лицето на човек се формира в утробата през първите два месеца на живота, от времето, в което ембрионът е с размер на оризово зърно до момента, в който пораства до бобово зърно.
Очите, също като при рибите, започват да се развиват от двете страни на главата. Човешкото лице всъщност се формира от три основни секции, които се завъртат и се сливат, за да образуват неродения ембрион.
Начинът, по който това се случва, всъщност има смисъл, когато наистина бъде осъзнато, макар и да звучи твърде странно, човекът е произлязъл от рибата.
Ранният човешки ембрион изглежда много подобно на ембриона на всеки друг бозайник, птица или земноводно – всички, които са произлезли от риба.
Очите започват да се развиват от двете страни на главата, а после се изместват в средата. Горната устна, заедно с челюстта и небцето, започват да се образуват като подобна на хриле структура, разположена на врата. Ноздрите и средната част на устните се спускат от горната част на главата. Няма белег; меките тъкани и мускулите се съединяват. Все пак, има малка следа от тази дейност в средата над горната устна - филтрумът.
Целият този процес, отделните частици, които се съединяват, за да образуват отделните елементи, които формират човешкото лице, изисква изключителна прецизност.
За да се съединят тези три елемента трябва да се развиват и да се срещнат в точно определено време в утробата. Ако това не се случи, обаче, дори за по-малко от час бебето може да се роди с цепнатина на устната или друг проблем, което е много неприятно. По света едно на 700 бебета се раждат с такива аномалии.
Има и други странни неща в човешката анатомия, които могат да бъдат обяснени само чрез рибешкото ни потекло. Например хълцането. Американецът Чарълс Осбърн държи рекорда за най-продължителното хълцане – цели 68 години, от 1922 до 1990 г.. Изглежда отчасти вина за това има рибешката ни природа. Хълцането се предизвиква от спазъм в диафрагмата, голям мускул в гръдния кош, последван от неволно преглъщане. И двете действия имат водни корени.
При рибите нервите, които активират дишането правят кратко пътуване от задната част на мозъка, минава по мозъчния ствол и стига до гърлото и хрилете. При хората е по-сложно. За да можем да дишаме нормално нашият мозък трябва да изпрати сигнал не само до гърлото, но и по-надолу до гърдите и диафрагмата. Този по-сложен процес означава, че нервите са предразположени към спазми, които могат да предизвикат хълцане. Веднъж започнало хълцането то продължава като прост двигателен рефлекс, който може да се обясни като наследство от нашите земноводни прадеди.
При древните попови лъжички нервът, контролиращ този рефлекс, е имал полезно предназначение, позволявайки входът към дробовете да остане отворен, когато вдишват въздух, и го е затварял, когато се потапя във водата – и по този начин притокът се насочва само към хрилете.
При хората и другите бозайници, които хълцат, самото хълцане няма някакъв смисъл, освен да предостави поредното доказателство за общото ни родословие.
Как човешкото лице се развива от ембрион от 1 месец до 10 седмици.
На сайта на BBC може да видите видео за това как се развива човешкото лице.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.