Обама и Медведев подписаха исторически договор срещу ядреното оръжие
Американският президент Барак Обама и руският му колега Дмитрий Медведев положиха подписите си върху новия руско-американски договор за стратегическите нападателни въоръжения. Церемонията по подписването в "Испанската зала" на президентския дворец в Прага започна в 13:30 часа. Веднага след подписването на договора двамата направиха изявления. Американският държавен глава се обърна към руския си колега с думите „приятел и партньор” и му благодари за сътрудничеството.
Този ден показва решителността на САЩ и Русия - двете държави, които притежават около 90% от ядреното оръжие в света - да преследват отговорно глобално лидерство, заяви Барак Обама. Той отбеляза, че са се споразумели с Медведев да продължат дискусиите около системата за противоракетна отбрана.
„Това включва редовна размяна на информация. Надявам се скоро да започне сериозен диалог по американско-руското сътрудничество около ПРО.", уточни американският президент.
Този исторически договор възвестява само началото на нашия съвместен път, подчерта още Медведев и благодари на американския си колега Обама и на домакините на „това историческо събитие" в Прага.
Днешното решение е двойна победа,защото няма печеливш, но няма и губещ, заяви от своя страна Медведев. „Договорът може да действа и да бъде жизнеспособен само при условия, в които няма качествено и количествено увеличаване на възможностите на системата за противоракетна отбрана на САЩ", добави той.
Подписаният днес документ заменя изтеклия през декември миналата година договор от 1991 г. и ще има десетгодишен срок на действие с опция за още пет години.
Новият договор съдържа три части и предвижда реципрочното намаляване на въоръженията с една трета от настоящите 2200 по силата на Московския договор от 2002 година.
Ограниченията на броя на ядрените глави е 1550, за разположените носители, междуконтинентални балистични ракети- съответно на 700 .
Комбинираният лимит - за разположените и налични такива, е 800. Договорът се очаква да бъде ратифициран до края на годината от американския Сенат и от руската Дума. Ангажиментите в него трябва да се изпълнят до седем години от датата на влизането му в сила.
Вече тече и работната вечеря на американския президент с лидерите на 11 държави от Източна Европа, сред които е и българският премиер Бойко Борисов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.