ООН: Потребители, пестете храната!

ООН: Потребители, пестете храната!

ООН: Потребители, пестете храната!

Организацията по прехрана и земеделие (ОПЗ) на ООН започна кампания, която трябва да подтикне потребителите да пестят и пазят хранителните продукти. Програмата се нарича „Мисли. Яж. Пази. Изхвърляй по-малко храна” и е насочена към това хората да не изхвърлят продукти и да не бягат от по-непретенциозно изглеждащите плодове и зеленчуци. Така ОПЗ се надява да се пребори с ценовия ръст на продоволствените пазари, който отчасти е причинен от лошите навици на консуматорите и разхищаването на храната.

Благодарение на „зелената революция” през втората половина на 20. век развитите страни успяха да решат проблема си с недостатъчните продоволствия. Положението с храната се подобри дори в страните от Третия свят. Масовият глад остана реалност само в отделни кътчета на Африка. Новите технологии в земеделието помогнаха за съществено нарастване обемите на производството и за намаляването на цените. През 90-те и първата половина на 2000-те години например реалните цени на храните в цял свят падаха стабилно, въпреки постоянния ръст на световното население.

Ситуацията започна да се влошава през втората половина на 2000-те години, когато в глобален мащаб започна да се усеща недостиг на храна. Почти едновременно със световната финансова криза започна и продоволствена криза, която се изрази в скок на цените на много продукти, който често пъти бе почти двоен. Това донякъде бе свързано с качественото подобряване на потреблението в развиващите се страни, които показаха небивал ръст в продължение на 10 години. Донякъде на ситуацията повлияха и резките пикове и спадове на пазарите за суровини. Острата финансова криза за известно време снижи цените на храната, но скоро те отново започнаха да нарастват.

Една от причините за това според ООН е неразумното потребление на продуктите. Проучване на британския Institution of Mechanical Engineers показа, че 30-50% от всички произведени в света хранителни продукти се изхвърлят на боклука. Икономическите загуби са съпътствани и от екологични – производството на храни поглъща средно 550 млрд куб. м. вода годишно. Този проблем засяга основно страните от Северна Америка, Европа и Азия, където има излишък на производството на храна. В САЩ и Канада например на глава от населението се губят около 100 кг продукти годишно, в Европа – по 50, а в развитите азиатски страни – по 40 кг.

Хората купуват повече, отколкото реално имат нужда, по много причини – например заради различните програми на търговците на дребно, които предлагат по-обемни покупки в замяна на занижени цени. Друг фактор е нетърговският вид на много продукти – основно плодове и зеленчуци, чиято понякога неестетична форма отблъсква потребителите от развитите страни.

Именно те са и целта на новата програма на ОПЗ. Представителите на ООН съветват хората да си правят списъци на необходимите продукти, преди да тръгнат към магазина, и да се придържат строго към тях. Трябва още да избягваме импулсивните покупки и да не се поддаваме на рекламата, която ни кара да купуваме повече от нужната ни храна. Препоръчва се и да не се гнусим от зеленчуците с по-неправилна форма, защото те са точно толкова хранителни и вкусни, колкото и съразмерните.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ