Опасения за изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ „Фукушима” в Тихия океан

Опасения за изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ „Фукушима” в Тихия океан

Опасения за изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ „Фукушима” в Тихия океан

Японската Агенция за ядрено регулиране има сериозни подозрения, че радиоактивна вода от авариралата през 2011 г. АЕЦ „Фукушима-1" изтича в Тихия океан. Това заяви в Токио председателят на агенцията Шуничи Танака, предаде ИТАР-ТАСС.

„Трябва да открием източника на замърсяване и да положим всички усилия, за да вземем контрамерки", подчерта Танака. Според ведомството му в Тихия океан може да изтичат подпочвени води; от седмица насам в тях стремително се покачва съдържанието на радиоактивни цезиеви изотопи", категоричен е Танака.

„Дори в океана да изтича заразена вода, не е регистрирано сериозно влияние върху околната среда”, обясни компанията - оператор на централата – ТЕПКО.

Пробите от 9 юли на морската вода в района на централата, на дълбочина около 25 метра, съдържат 11 хил. бекерела цезий-134 на литър (срещу 9 хил. предишния ден) и 22 хил. бекерела цезий-137 (срещу 18 хил.).

Причините засега са неясни, но ТЕПКО обещава да засили мониторинга. При все че във водата има повече радиация, тя все още не надхвърля границите на допустимите 62,5 хил. бекерела.

„На този етап не можем да кажем дали в морето изтича заразена вода”, се казва в комюникето на ТЕПКО, което подчертава, че компанията няма обяснение за феноменалното покачване на радиоактивността.

Вчера пък се разбра, че бившият директор на японската ядрена централа „Фукушима”, останал на поста си, за да се опита да овладее течащите реактори след приливните вълни цунами от 2011 г., е починал от рак на хранопровода.

Масао Йошида, на 58 години, остава на поста си на 11 март 2011 г., когато гигантските вълни наводниха системите за охлаждане, предизвиквайки разпад на реакторите, което доведе до мащабно изтичане на радиация. Йошида ръководи лично усилията за овладяване на ситуацията в ядрения комплекс, докато неговите работници се опитват да се справят с последствията от вторичните трусове, за да предотвратят задълбочаване на бедствието.

Поведението на бившия директор на „Фукушима” контрастира рязко с имиджа, останал в общественото съзнание в Япония за по-голямата част от служителите на комплекса, които самоволно са изоставили обекта след бедствието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ