Опорните точки на Путин за Русия, Крим и света (обзор)

Опорните точки на Путин за Русия, Крим и света (обзор)

Руският президент Владимир Путин направи 11-ото си годишно обръщение към Федералното събрание. То е основен документ за позицията на държавния глава по важните за политиката на страната въпроси.

Годишните обръщения са конституционно задължение на президента.

Това е 21-ото обръщение на руски президент (другите двама са Елцин и Медведев).

Ето част от основните тези на руския президент по вътрешната и външната политика на Русия, събрани от екипа на Лента.ру.

За Крим: „Именно тук е духовният източник на формирането на многоликата, но монолитна руска нация и централизираната руска държава. (...) За Русия Крим има огромно цивилизационни и сакрално значение. Както храмовия хълм в Йерусалим за тези, които изповядват исляма и юдаизма. Именно така ще се отнасяме към това. Сега и завинаги.”

За САЩ: „Понякога не знаеш с кого е добре да разговаряш – с управляващите на някои страни или с техните покровители и спонсори от САЩ.”

За надпреварата във въоръжаването: „Нямаме намерение да се впускаме в скъпоструваща надпревара за въоръжаване. Но ние надеждно и гарантирано ще осигурим отбранителната способност на нашата страна в новите условия. Няма никакво съмнение за това. Това ще бъде направено. Русия има и възможност, и нестандартни решения. Никой не може да постигне военно превъзходство над Русия. Нашата армия е съвременна, боеспособна, както казват – учтива, но страховита.”

За отношенията със Запада: „Ще отстояваме многообразието на света. Ще съобщаваме истината на хората в чужбина.  За да видят всички истинския, а не изкривения и фалшив образ на Русия. Активно ще поддържаме деловите и хуманитарни контакти, научните, образователните и културните връзки. И ще правим това дори в случаите, когато някои правителства се опитват да построят около Русия едва ли не нова желязна завеса. Ние никога няма да тръгнем по пътя на самоизолацията, ксенофобията, подозрителността и търсенето на врага. Това е проява на слабост, а ние сме силни и уверени в себе си.”

„При никакви обстоятелства не се отказваме от отношенията с Европа и Америка. Ще възстановяваме и разширяваме традиционните връзки с Южна Америка. Ще продължим да сътрудничим с Африка и със страните от Близкия Изток.”

За санкциите: „Това е не просто нервна реакция на САЩ или съюзниците им за нашата позиция във връзка със събитията и държавния преврат в Украйна и дори не във връзка с т. нар. „Кримска пролет”.  Сигурен съм, че ако всичко това не се беше случило (…) то щяха да измислят друг повод за това, за да забавят растящите възможности на Русия, да й повлияят и още по-добре – да я използват за своите интереси.”

„Т.нар. санкции и външни ограничения са стимул за по-ефективно и ускорено постигане на поставените цели.”

За амнистията на капитали: „Предлагам да се даде пълна амнистия на капиталите, които се връщат в Русия. Именно пълна. (…) Това значи, че ако човек легализира своите средства и имущество в Русия, ще получи твърди правови гаранции, няма да го разкарват по различни институции, включително и правоохранителни, няма да го питат за източниците и начините на получаване на капитала. Че няма да се сблъска с наказтелно и административно преследване. И към него няма да има въпроси от страна на данъчните служби и правоохранителните органи. Нека го направим сега. Но само веднъж. И да се възползва от това всеки, който иска да дойде в Русия.”
За свободата: „Сега главното е да се даде на гражданите възможност за изява. Свобода за развитие в икономиката социалната сфера, гражданските инициативи – това е на-добрият отговор както на външните ограничения, така и на вътрешните проблеми. Колкото по-активно участват гражданите в създаването на  собствения си живот, колкото по-самостоятелни са икономически и поитически, толкова по-голям ще е потенциалът на Русия.”

За държавния суверенитет: „Ако в редица европейски страни националната гордост е отдавна забравено понятие, а суверенитет — твърде голям лукс, за Русия реалният държавен суверенитет е абсолютно необходимо условие за съществуването й. Преди всичко това трябва да е очевидно за нас самите – или ние ще бъдем суверенни, или ще се претопим, ще се загубим в света.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ