Очаква се изригванията на исландския вулкан да се засилят и да спрат въздушния трафик задълго

Очаква се изригванията на исландския вулкан да се засилят и да спрат въздушния трафик задълго

Исландски геолози очакват по-нататъшно засилване на активността на вулкана на ледника Ейяфялайекюл. По данни на учени от държавния университет на Исландия, тези прогнози са станали възможни след частично проясняване на небето над вулкана, което е позволило да  започне детайлен анализ. Тъй като ледената шапка около вулкана ще продължи да се топи под действието на вулканичната магма, то се очаква образуване на голям брой облаци с частици пепел. Това може още повече да влоши ситуацията с въздушния транспорт в Европа.

Ветровете, които разнасят вулканичната пепел от Исландия към Европа, ще продължат да духат в същата посока най-малко още два дни и даже до средата на следващата седмица, съобщи исландският метеорологичен офис.

Посоката на ветровете е на изток и югоизток от Исландия, към континента Европа.

Не се очаква над България да премине част от вулканичния облак, тръгнал преди дни от Исландия, съобщи дежурният синоптик от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН Анастасия Стойчева, цитирана от "Фокус". Все пак няма модел, по който да се изчисли как би могъл да се развие облакът. Данните сочат, че той вече е силно разсеян и докато стигне до България, по-скоро ще се разпадне.

В момента облакът прилича на тънка дъга и е с много по-малка плътност. Основната му част е разположена над югозападните райони на Унгария, по-съществена част от него се намира над южната част на Австрия. Част е над крайните югозападни райони на Германия, над крайните южни райони на Белгия и над крайните северни райони на Франция. По-плътен е той над Западна Европа, но не така, както вчера над Северна Германия и Северозападна Полша. Над Централна Румъния облакът вече е силно разреден.

В НИМХ получават на всеки 15 минути актуална спътникова информация за развитието на вулканичния облак. „Много странно ни звучаха  изказвания, че облакът е стигнал Румъния още вчера сутрин, това не беше вярно. В интерес на истината, ние сме единствените тук в България, които разполагаме с такава актуална спътникова информация и можем да я интерпретираме”, каза Стойчева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ