Парк на сталинистка тема
Репресии, ядрени оръжия, секретност, бедност – това са основните асоциации на хората по света, когато стане дума за Северна Корея. Оказва се обаче, че напоследък се утвърждава и друг поглед към затворената, тоталитарна държава – този на туриста, коментират авторите в AdAge.
Въпреки репутацията си на град, където гражданите не разполагат с никаква свобода, столицата Пхенян напоследък все повече е разглеждана от родените на Запад като „парк на сталинистка тема“. Малък, но увеличаващ се брой хора посещават Северна Корея, за да задоволят любопитството си към тази крайно странна за тях система на държавно устройство.
Миналата година около 3500 западни и 40 хил. китайски туристи са пътували до Северна Корея, според базираната в Пекин агенция „Карио Турс“. Между 500 и 600 американски граждани посещават Северна Корея всяка година. Ник Бонър – британец, който създава агенцията през 1993 г. казва, че има много повече да се види в Северна Корея от това, което държавната и западната преса пресъздават. Според него един от най-трайните спомени за западните посетители е общочовешкият контакт с местните хора, управлявани в суровия режим. Населението на страната е 24 милиона. По време на престоя си, туристите в нея успяват да се срещнат лице в лице с много местни жители с различни професии и занимания.
Цената на пътуването до Северна Корея зависи от броя на хората в събралата се група, но винаги се измерва в трицифрена сума в долари. Общоприето схващане е, че туристите в страната трябва да имат еднакъв, фиксиран график на обиколката, основно дирижиран от правителството. За изненада на мнозина обаче туристическата агенция на британеца предлага широк набор от програми по избор. В тях се включва посещението на музеи, паркове, културно-исторически паметници и други интересни зони около столицата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.