САЩ на крачка от фалит

САЩ на крачка от фалит

САЩ са все по-близо до обявяване на неплатежоспособност. Американският финансов министър Джейкъб Лю предупреди, че Конгресът си „играе с огъня”, след като републиканците отправиха предупреждение, че САЩ ще трябва да обявят невъзможност да изпълняват ангажиментите си по дълга, ако президентът Барак Обама откаже да преговаря относно разходите, предават световните медии.

По данни на американското финансово министерство лимитът на дълга от 16,7 трлн. долара на практика е достигнат преди месеци. Но благодарение на отлагане на плащания и използването на наличните резерви, до 17. октомври държавата ще може да финансира задълженията си. След тази дата обаче наличните резерви ще възлизат на едва 30 млрд. долара, а сумата на плащанията рязко ще нарасне.

Председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър заяви, че контролираната от републиканците Камара няма да повиши дълговия таван на САЩ без отстъпки от страна на Белия дом. „Няма да приемем чисто увеличение на тавана на дълга”, каза Бейнър. 

Бейнър настоя, че президентът трябва да преговаря, ако иска да сложи край на парализата на държавния апарат и да избегне обявяване на неплатежоспособност, което може да предизвика финансова криза и рецесия като през 2008 г. или дори по-лоша.

Министърът на финансите на САЩ заяви, че Обама продължава да е против обвързването на приемането на законопроект за възстановяване на дейността на правителствените служби и увеличаване на способността за вземане на заеми с исканията на републиканците за промени в здравния закон и намаляване на бюджетните разходи.

По думите му на 17. октомври ще изтече възможността за САЩ да заемат средства и че разполагат с едва 30 млрд. долара, за да покрият задълженията си, които може да достигат 60 млрд. долара дневно, и те бързо може да се изправят пред фалит. „На 17-ти ще изтече възможността ни да заемаме, а Конгресът си играе с огъня”, каза Лю пред Си Ен Ен. „Ако не повдигнат тавана на дълга, имаме много малко време, преди тези сценарии да се разиграят”, допълни министърът.

В петък управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, заяви, че е критично важно таванът на американския дълг да бъде вдигнат. Според нея в противен случай САЩ рискуват рязък спад на икономиката, а светът отново ще изпадне в хаос.

„Прекъсването на работата на правителствените служби е достатъчно лоша новина, но ако не бъде повишен таванът на дълга, това би било значително по-лошо и може да доведе до значителни щети не само за икономиката на САЩ, но и за икономиката в глобален мащаб“, заяви Лагард в реч във Вашингтон,

Липсата на компромис за тавана на дълга, може да доведе до рецесия "сравнима или по-тежка от финансовата криза през 2008 г.", каза Лагард.

Евентуално просрочване на плащанията по задълженията на САЩ ще предизвика замръзване на кредитните пазари в глобален мащаб, срив на стойността на долара и рязко покачване на разходите за рефинансиране не само на дълга на САЩ, но и на суверенните задължения по принцип.

Във вторник американските служби останаха без финансиране, след като Камарата на представителите на американския Конгрес, където повечето места се заемат от републиканци, отказа да приеме законопроект, в който отделянето на средства за работа на правителствените агенции не бе свързано с отсрочката на реформата в здравеопазването. Сенатът на САЩ, където преобладават демократите, на свой ред отказа да приеме одобрения от Камарата на представителите проектобюджет, свързващ финансирането на държавните учреждения с отлагането на реформата и се стигна до патова ситуация, която доведе до затваряне на правителствените служби. По този начин 800 хил. държавни служители бяха пратени в неплатен отпуск, което не беше се случвало от 17 години насам.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ