Световен ден на бежанеца
Днес отбелязваме Световния ден на бежанеца. През 2001 г. Общото събрание на ООН избира 20 юни за Световен ден на търсещите хуманитарна помощ. Датата съвпада с влизането в сила през 1974 г. на бежанската конвенция на Африка, приета от Организацията за африканско единство.
На този ден Европейската комисия отчита обезпокояващи данни, посочва във Facebook профила си българският еврокомисар по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакции при кризи Кристалина Георгиева. Броят на хората, принудени да напуснат домовете си поради конфликт или бедствие е равен на цялото население на Чехия, Словакия, Унгария, Австрия и Румъния.
Страните, от които са избягали най-много бежанци, са Афганистан (над 2,5 млн.), Сирия (2,4 млн.), Сомалия (1,1 млн.), Судан (636 хил.), Конго (499 хил.) и Ирак (401 хил.), сочи статистика на ООН, цитирана от Би Би Си. Принудените да напуснат домовете си хора поради война или преследване от властите в родината им е надхвърлил 50 милиона през 2013 г. за първи път след Втората световна война, твърди агенцията за бежанците към ООН. Бежанците по света са били 51,2 млн. през 2013 г. – с 6 милиона повече спрямо 2012 г.
Антонио Гутерес, ръководител на агенцията за бежанци към ООН, коментира, че това е „драматично предизвикателство” за организациите за хуманитарна помощ. Ръстът се дължи на остър скок на бежанската вълна от Сирия, Централна Африка и Южен Судан. „В същото време старите конфликти не отмират”, казва Гутерес.
6,3 милиона души по света живеят като бежанци в продължение на години, понякога дори на десетилетия. Голям брой хора от почти забравени кризисни точки прекарват най-хубавите години от живота си в лагери за бежанци. На тайландската граница с Мианмар 120 000 души живеят по този начин повече от 20 години.
ООН подчертава, че бежанците не трябва да бъдат принудително връщани по родните им места, защото там най-често не е безопасно и те вече нямат домове. Така например 300 000 сомалийци живеят в кенийския лагер „Дадааб” и няма къде да бъдат върнати. В някои лагери присъствието е толкова трайно, че са изградени импровизирани училища, болници и дори бизнес. Но, тези места никога няма да бъдат дом.
В България Световният ден на бежанеца се отбелязва с Ден на отворените врати в центровете на Държавната агенция за бежанци при Министерски съвет. Тази година Денят е свързан с преодоляването на кризата в страната, възникнала вследствие на бежанската вълна от Сирия.
В центъра за временно настаняване „Враждебна” има специална програма, в която са предвидени песни и танци, изпълнени от най-малките обитатели на лагера, изложби на рисунки и снимки с автори от търсещите закрила, откриване на новопостроени и реновирани обекти, раздаване на подаръци, срещи и прояви на неправителствени организации.
Агенцията на ООН за бежанците, съвместно със Столична община, пускат изрисуван автобус в обществената транспортна мрежа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.