Светът през 2100 г. според ООН

Светът през 2100 г. според ООН

Как се развива планетата? С глобално население от над 7 милиарда души тя все по-трудно изхранва населението си и задоволява нуждите от ресурси. Мнозина сред нас едва ли ще видят бъдещето през 2100 г. На базата на тенденциите в потреблението, наблюденията над природата и икономическите модели обаче могат да се направят някои прогнози.

ООН предвижда, че хората на земята ще станат 10 милиарда към 2100 г., пише Business Insider. Засега разполагаме само с една планета, за която прогнозите предвиждат:

● Към 2100 г. 80% от населението на света ще живее в градове. Урбанизацията ще бъде основният инструмент за осигуряването на покрив над главата на 10 милиарда души. Ще се постоят много нови градове. Мегаградовете с население над 20 милиона ще станат нещо често срещано. Възможни кандидати да станат мегаградове са Пекин, Делхи, Джакарта, Мексико сити, Мумбай, Сао Паоло и Шанхай.

● В света ще са останали най-много няколкостотин езика. В момента се говорят 7000. Английският ще стане най-говореният език.

● 22.3% от хората ще бъдат над 65-годишна възраст. Това ще е с над 7.5% повече в сравнение с 2010 г.

● Най-голям прираст на населението ще има в развиващия се свят, особено в Африка. Африканското население ще се увеличи главоломно. През 2010 г. то бе 1 милиард. През 2100 г. се очаква да бъде 3.6 милиарда. Демографският преход в състава на света ще бъде такъв, че за всеки четирима суб-сахарски африканци ще има един европеец.

● Продължителността на живота в глобален план ще бъде 81 години. Днес тя е средно 68 години. В тази сметка ООН не включва възможния напредък на генетичното инженерство, наномедицината и нарастващата интелигентност на човечеството.

● Заради глобалното затопляне много по-голям дял от населението на света ще живее в глад и ще изпитва недостиг на хранителни продукти. В момента в света живеят 925 милиона, страдащи от глад. Оризът и царевицата ще са в недостиг от 20 до 40%.

● Кораловите рифове в света и деликатните екосистеми, които използват, може да се разпаднат. Към края на века се очаква въглеродният диоксид да достигне поток от 560 частици за милион. Това ще доведе до унищожаването на 9000 коралови рифа по света.

● Употребата на петрол, природен газ и въглища ще падне почти до 0. Тези ограничени ресурси накрая ще изчезнат. Особено с нашето ниво на потребление. Хидроенергията и възобновяемата енергия от вятъра и слънцето ще стават все по-важни.

● Все по-мобилен ще става трудовият пазар на таланти. Това означава, че пазарите на труда в Индия и Китай ще стават все по-малко хомогенни. Светът ще се глобализира. Все повече млади хора ще продават таланта си зад граница, преминавайки отвъд родината в търсене на нови възможности. Американци ще пътуват към Азия. Европа ще се топи още. Страните и градовете, които не се конкурират за глобалните таланти, ще са изостанали.

● Човечеството ще трябва да наложи драстични мерки за контрол на раждаемостта, защото повече от 15 милиарда души Земята не може да издържи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ