Столицата на Кюрдистан – новият Дубай за инвеститорите

Столицата на Кюрдистан – новият Дубай за инвеститорите

Нова гореща точка привлича погледите на големите инвеститори. Столицата на Кюрдистан, Ербил, напоследък се радва на засилен интерес от страна на тези, които влагат парите си в богатите на петрол райони с интензивно развитие.

Град Ербил, наричан още в англоезичните медии Ирбил или Арбил, се намира в северната част на Ирак. Той е част от иракската територия на автономния район Кюрдистан, който се управлява от иракските власти.

До преди 5 години в по-голямата част на града дори не е имало асфалт, а сега пътищата са равни и широки. Всички коли са големи, нови и луксозни - защото има закон, който забранява да се купуват и шофират коли на повече от две години. Обратно на мизерията в центъра на града, само на 20 минути път с кола от там, гледката е изумителна. Новостроящи се луксозни къщи, блокове, огромни хотели и 22-етажни небостъргачи напомнят на перлата на Персийският залив –Дубай, разказа за "Мениджър Нюз" Гергана Стефанова, която е живяла и работила с група музиканти в Абу Даби, Дубай, Южна Корея, Турция, а в последните три месеца – в Ербил, Кюрдистан. „Строи се денонощно и постоянно нови хотели отварят врати. Интересно е как всички те са пълни с хора и е наистина доста трудно да се намери свободна стая, без предварително направена резервация”, отбеляза тя. Новите технологии, кафенетата с безжична интернет връзка и модерните зали за спортове в Ербил вече са нещо обичайно. Швейцарската луксозна хотелска верига Kempinski, и проектите за жилищно строителство от затворен тип Dream City и British Village също са стъпили трайно там.

„От ужасно минало до светло бъдеще - Ербил ще процъфти!”, коментира с възторг през 2009 г. в обширен материал, посветен на града, Ахмед С. Уали в The Hawler Tribune. Уали обяснява, че интензивната икономика в Ербил е задвижвана от вложенията на компании от цял свят, които се надпреварват да инвестират парите си именно в това място. Който е бил в града, знае, че жителите го наричат „новия Дубай за инвеститорите”. Според някои прогнози, до 5 г. цените там ще надвишат тези в емирството.

Иракските кюрди изграждат свой нов модерен свят с помощта на САЩ. В началото на юли 2010 г. инвестиционните проекти в столицата на Кюрдистан бяха оценени на 7,5 млрд. долара, съобщи iraq-businessnews.com. „Очакваме, че инвестициите ще се увеличат през следващите години”, заяви управителят на иракската провинция Кюрдистан, Тахрир Абдула. Инвестиционните проекти в Ербил са в секторите на индустрията, преустройството, земеделието, услугите с въздушния превоз и строежа на жилища.

Автономният район Кюрдистан се намира на територията на четири държави – Сирия, Турция, Иран и Ирак. Етническите, социални и политически конфликти от години разтърсват тези земи. Кюрдите са натрупали травматичен и горчив опит с бомбите, депортациите и останалите форми на насилие и нарушаване на човешките права от режима на Саддам. Но столицата Ербил в иракската част сега е обетована земя на сигурността. Място, което се намира на 400 км от опасния Багдад, но в което никога не е имало атентат. Във всички публични сгради, в хотелите и в моловете на Ербил са въведени железни мерки за сигурност, включващи и претърсване на чантите на посетителите. Навсякъде има сензори и камери. Сравнително голяма част от населението е съставена от християни. Останалата част са мюсюлмани, но няма религиозни конфликти. Местните власти правят всичко да гарантират сигурност и спокойствие. Населението живее спокойно. Инвеститорите също.

Ербил е един от най-големите и най-бързо развиващи се центрове на търсене и потребление в Ирак. Жителите му са близо 1,3 млн. и постоянно се увеличават. Градът е разположен близо до големи петролни находища. Това прави потребителите в него платежоспособни и цените – малко по-ниски от тези в Южна Корея, където стандартът е изключително висок. Дрехите, храната, наемите и имотите там са с много по-скъпи от тези в Дубай, който е в криза и в Абу Даби – другото богато емирство от шестте емирства в ОАЕ.

Кутия вносни, маркови цигари в Ербил струва приблизително колкото в САЩ. Но се продават и местни цигари, които излизат към 75 български стотинки.

Въпреки че се радват на все повече лукс в обстановката, която ги обгражда, жителите на Ербил все още се придържат към старата си култура и ежедневни привички. Продължават да хвърлят боклука си на земята, пазаруват от множество закрити пазари, където прашните улици изглеждат мъгливо горещи в следобедния пек от 50 градуса. И където пред претрупаните шарени сергии има „малки, мръсни каналчета с вода”, в които се стичат нечистотии. Тези особености се вписват в неописуемият лукс на четириетажните молове и не по-евтините от 200 долара нощувки в хотелите в града. Ербил е град на контраста. Там крайната бедност съжителства с перфектните, широки магистрали от международното летище към центъра. Американците се надпреварват да работят като охранители в луксозните търговски центрове и публични сгради, защото заплащането е в пъти по-високо, отколкото в много други държави и в останалата част на Ирак.

В центъра на града всички сгради с жълто-кафява мазилка изглеждат стари и с особена фасада. Сред тях човек се чувства сякаш се е завърнал стотици години назад. Там се намира и крепост, която е на повече от 3000 години и е част от историческото и културно наследство на Близкия изток. Тя е част от паметниците под закрилата на ЮНЕСКО. Близо до нея са разположени закритите пазари, направени в тесните улички между сградите. И те създават неповторимата атмосфера на града, който привлича все повече посетители.

Стратегията на местните власти в иракската част на Кюрдистан копира тази, която беше приложена в Дубай. В периода между 1970 и 1980 г. Дубай задържа значението си на стратегическо, търговско средище. Последва бурен ръст в резултат на решението на правителството да диверсифицира и да направи икономиката не само търговско ориентирана и свързана с петрола, но и насочена към туристическите услуги. Дубай привлече вниманието на света с иновативното си строителство, неповторимият лукс, предложенията за недвижими имоти и поредицата от международни събития, които бяха организирани там. Така се стигна до строителния бум през 2004-2006 г., който направи емирството едно от най-богатите места в света. Ербил може все още да е далеч от този разцвет, но устремено се е запътил натам.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ