Страната, където работиш или си майка
Япония е най-неуютната за майките развита държава. Това смятат международни наблюдатели.
Би Би Си посвещава материал на тази тема.
Японките предпочитат да имат университетско образование, вместо мъж, коментира британската медия. Тази напреднала и високо еволюирала нация, създала третата най-силна икономика в света, има сериозен проблем с раждаемостта.
Броят на японките със сериозна работа на пълен работен ден нараства със стабилно темпо в последните 10 години. Поради няколко причини обаче жените в Япония, избрали да имат дете, трудно си намират добра работа. За представителките на нежния пол често е непосилно да се върнат на пазара на труда след майчинство. Дори да имат стаж и престижна диплома.
„В Япония е едното или другото. Да правиш двете (да си майка и да работиш – бел.ред.) е изключително трудно”, пише би Би Си.
Корпоративната култура на Япония е такава, че офис работниците често си тръгват от работа посред нощ, след като работният ден е започнал в 9 часа сутринта. Отглеждането на дете става несъвместимо с изискванията и практиките в компаниите. Затова 70% от японките се отказват от работното си място след като родят първо дете.
Друга причина са съпрузите. Когато стане дума за помагане в домакинската и семейна работа у дома, съвременните мъже на самурайската нация са далеч зад европейците и американците. Проучвания показват, че в Швеция, Германия и САЩ съпрузите прекарват средно 3 часа дневно, помагайки в семейството и на децата. В Япония това е час. Татковците прекарват с децата дневно 15 минути. Само 2,63% избират да вземат полагащия им се бащински отпуск, според японското здравно министерство. Повечето от тях се колебаят дали да използват социалната система, защото се тревожат, че ако го сторят ще изпуснат възможност да ги повишат или ще изпуснат въобще работното си място. Това също прави страната една от най-малко уютните за майчинство.
Освен това в Япония е проблем и последвалата грижа за детето. Дори майката да желае да се върне на работа и работното място да я приеме без проблем, местата в детските градини са трудни за осигуряване. 20 000 малки деца в Токио в момента чакат ред за записване в заведение с целодневна детска грижа. Държавните детски градини са добре уредени, но са твърде малки. А частните са скъпи. Таксата им достига до 2000 долара на дете месечно.
Всичко това води до две последствия. Жените, които имат дете, не работят. Жените, които работят, нямат дете. И двете са опасни за японското бъдеще.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.