Страната, където щастието е винаги на мода
Изглежда, в последно време няма нищо гнило в Дания, отбелязва „Ню Йорк Таймс”.
За втора поредна година датчаните са класирани като една от най-щастливите нации в света, редом с Норвегия, Швейцария, Холандия и Швеция, според актуалното изследване на „Галъп”, обхванало 156 нации, въз основа на което социологическата агенция състави и годишния си Световен доклад за щастието. Класацията на най-щастливите и най-нещастни държави през 2013 г. се базира на данни, събирани между 2010 и 2012 г. За да се определят страните, чиито жители са най-удовлетворени, са взети предвид показатели като средната продължителност на живота, социалната грижа за хората, свободата да се правят житейски избори, отношението към корупцията и щедростта.
Високият стандарт ли е ключът към щастието? Този въпрос логично възниква когато погледнем кои са най-доволните от живота нации в света. Те са сред най-богатите. С най-добри социални условия. Демокрации, ориентирани към човека, богати на природни ресурси и снабдители на уникални услуги като швейцарската банкова тайна.
„Първо, да отбележим че ние (датчаните – б.р.) споделяме рекорда с Норвегия и Швеция”, коментира Кристиан Бьорнсков – професор по икономика в университета на Орхус, който е и консултант по датски доклад на новосформирания в Копенхаген Институт за изследване на щастието. „Вторият фактор е силното убеждение на датчаните в личната свобода – че можеш винаги да промениш нещата в живота си”, казва той.
Може би това е тайната.
Междувременно, в момента Копенхаген се радва на най-щастливия си сезон от годината – коледния. Градът е като приказка по Ханс Кристиан Андерсен. В студените месеци като декември нощем вали суграшица. В 16 ч. следобед в Копенхаген е дълбока нощ. Това обаче не пречи на датчаните да излизат и да се забавляват, радвайки се на коледната украса за милиони датски крони, каквато малко държави могат да си позволят. Строгет – градският център на датската столица с пешеходни улици, е изпълнен с празнични декорации. На коледните базари посетителите могат да си купуват риба, морски дарове или да се почерпят с чаша глог (горещо вино с подправки) с колеги след работа.
Всъщност, коледния дух обзема датчаните още от месец юли. От 1957 г. насам Дания е домакин на Световния конгрес на Дядо Коледа, който се провежда през юли и в който професионални Дядоколедовци се състезават в международен шампионат с дисциплини като хвърляне на торби с подаръци, изкачване на ледовити планини, спускане по комини и загрявка със зумба танци.
Според данни на „Галъп”, цитирани от 24/7 Wall St., удовлетвореността от живота на датчаните е средно 7.5 от 10. (За България резултатът е под 4. Същият доклад определи страната ни като държавата, където най-голям дял от населението казва, че страда.) Средната продължителност на живота в Дания е 79.9 години, доходът на глава от населението – 24 882 долара годишно. Средностатистическият служител в Дания работи 1552 часа годишно – много под средното ниво за страните в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от 1776 часа. Качеството на въздуха и водата в страната е постоянно добро. 94% от жителите й казват, че са много доволни специално от водата. Те оценяват наличието на питейната вода като ценен природен ресурс.
Правителството на Дания харчи сравнително големи суми, за да подобрява удовлетвореността от живота на гражданите си. Миналата година то отдели за това 59.5% от своя БВП – най-много от всички други нации на ОИСР. Освен това Дания се радва на най-добрата работна среда спрямо всяка друга европейска страна. За разлика от повечето други богати държави в ОИСР, датчаните станаха по-оптимистично настроени, въпреки рецесията. При тях нагласата играе водеща роля.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.