Чуждестранните медии за референдума в България

Чуждестранните медии за референдума в България

Чуждестранните медии за референдума в България

Първият в новата демократична история на страната ни референдум бе отразен в чуждестранните медии информативно, фактологично или с коментарен тон. Прегледът на информационните източници от света сочи, че за него съобщават уважавани и сериозни осведомителни агенции и новинарски мрежи. Показаните резултати от търсенето по темата са сравнително по-малко спрямо тези при последната широко отразена новина от България в чуждите медии – нападението срещу лидера на ДПС Ахмед Доган.

Референдумът за ядрената енергетика в България - „невалиден”, посочва в заглавие в раздела си с новини от Европа британската медийна мрежа Би Би Си. „Предизвикващият полемика референдум в България с въпрос дали да бъде построена нова атомна електроцентрала изглежда е невалиден заради ниската избирателна активност”, съобщава медията. „Екзит-пол проучвания показват, че правото си на глас са упражнили около 20% от гласоподавателите - далеч под прага от 60%, необходим, за да е валидно допитването. Референдумът, свикан на основата на внесена от социалистическата опозиция петиция, бе възприеман като барометър за предстоящите по-късно тази година парламентарни избори в България”, отбелязват британските наблюдатели. Според тях вотът е бил важен показател за отношението на българите към Русия, с която бе сключен договор за изграждането на централата.

Би Би Си припомня, че страната ни е трябвало да затвори четири от старите си реактори в град Козлодуй като условие за членството си в Европейския съюз. „Правителството замрази плановете си да приключи изграждането на централата си в Белене миналата година, когато работата по площадката на източния бряг на река Дунав беше в процес. Социалистите са смятани за тясно свързани с проекта Белене, след като са сключили договор за изграждане на централата с руската държавна компания „Атомстройекспорт” през 2008 г. Те твърдят, че Белене ще струва 4-6 млрд. евро и ще намали цената на електричеството за потребителите. Защитници на околната среда се противопоставят на изграждането на централата, предложено за първи път когато България бе под комунистическо управление”, сочи още Би Би Си.

„Български вот за ядрена централа предизвиква правителството”, информира американската агенция „Ройтерс”. В кратък новинарски стил медията предава, че българите подкрепиха изграждането на ядрена централа на референдум в неделя, един истински удар за премиера Бойко Борисов, който остави проекта за милиарди долари, но резултатът не е достатъчен, за да промени решението на правителството.” „Първият референдум в страната след падането на комунизма показва, че политиката на Борисов е разделила много гласоподаватели в най-бедната страна на Европейския съюз и е усложнила кампанията му за изборите през юли, твърдят анализатори”, цитирани от „Ройтерс”.

„Българите гласуваха по въпроса за българо-руски проект за нова атомна централа в Белене, изоставен от правителството заради високата му цена. Между 60,3% и 61% дадоха отговор "да" според социологическите агенции”, съобщава агенция АФП. „Снежните бури в Югоизточна България и заледяванията в цялата страна изглежда обезкуражиха много от избирателите”, отбелязва още тя. И предава, че „въпросът за бъдещето на атомната енергия включва експертни познания, което предизвика обърквания: около цената на проекта; ефекта върху цената на електроенергията и пазара; посочването на инвеститор и участието на държавата. Тези елементи станаха част от различни интерпретации, което обяснява отчасти големия брой на хората, които не участваха".

„Важен елемент в отразяването на референдума е това, че той е предизвикан "от българските граждани – отдолу нагоре", отбелязва близкото до руското правителство издание "Российская газета", цитирано от Мediapool. "Участниците в референдума в България подкрепят създаването на нова АЕЦ", отбелязва и в. "Комсомольская правда" и допълва, че на 28 март премиерът Борисов е заявил, че София се отказва от проекта заради неговата нерентабилност. 

„Ниска избирателна активност надви българския ядрен референдум”, пише „Дойче веле”. „От преценените близо 7 милиона регистрирани гласоподаватели в България само 20% участваха в референдума в неделя. Прагът изисква вот от поне 60%, за да има валиден резултат”, информира сайтът на германската медия.

„В исторически вот българите подкрепиха нова ядрена централа”, информира сайтът с новини от ЕС Euractiv. „Премиерът от управляващата партия ГЕРБ бе неспособен да спре референдума, но го насрочи за януари, най-студения месец от годината в България, и премахна от името на референдума „Белене”. (…) В такива условия референдумът бе разглеждан от мнозина като тест за публичната подкрепа за политиките на Борисов преди парламентарните избори през юли. Лидерът на социалистите Сергей Станишев, който е и президент на европейските социалисти, нарече референдума „успешен” и заяви, че той е „силен импулс за промяна на политическото статукво в страната. Вътрешният министър Цветан Цветанов отхвърли гледната точка, че референдумът трябва да се разглежда като „за” или „против” Борисов.”

„Убедителният вот в полза на рестартирането на проекта ще се разглежда като силен шамар по лицето за неговата икономическа политика в България”, посочи Евронюз.

Британският таблоид „Дейли Мейл”, който отрази „спиращия дъха момент, когато нападател насочва пистолет към главата на български опозиционен лидер” на 19 януари не съобщава за референдума вчера. Страната ни обаче присъства в новинарския поток на изданието. В деня на референдума вчера заглавието, свързано с нея, е „Хиляди българи и румънци „планират да наводнят Великобритания през 2014” докато трудовите ограничения се охлабват”. Днес е „На румънци и българи ще се казва "Обединеното кралство е твърде студено за вас", в рекламна кампания, която ще опита да ги възпре да дойдат във Великобритания."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ