Шокиращи пазарни прогнози за 2011 г. от Saxo Bank

Шокиращи пазарни прогнози за 2011 г. от Saxo Bank

Датската Saxo Bank публикува ежегодният си специален подбор на най-шокиращите предсказания за следващата година. Идеята на класацията, в която са събрани прогнози на икономисти и анализатори е да отсее хипотезите за събития, с реално не висок шанс да се случат, но пък притежаващи сила на въздействие, която може да обърне обичайните пазарни нагласи.

Както се отбелязва в официалното съобщение на банката, тази селекция е своего рода интелектуално упражнение, свързано с теоретично възможни пазарни катаклизми. "Опитваме се да прогнозираме тези катаклизми, с надеждата, че по-скоро няма да се случат, макар че в прогнозата си за 2010 т. се оказахме прави за 3 от 10. За 2011 разсъждаме върху съдбата на долара, цената на нефта, а също така за пръв в историята на нашата класация говорим и за Русия”, се казва в обзора на Saxo Bank.

И така, „шокиращите предсказания” за 2011 г.:

Конгресът на САЩ ще блокира третия етап от количествените облекчения

През втората половина на 2011 г. политици и финансисти ще успеят да изкарат ФЕД главен виновник за краха на жилищния пазар в САЩ и банковите банкрути. В същото големи и ключови американски банки отново ще се озоват в трудна финансова ситуация – платежоспособността им ще бъде застрашена от некачествени ипотечни портфейли.  Конгресът ще лиши ФЕД от възможността да увеличава баланса си.

Apple ще купи Facebook

Как бихте постъпили вие, ако искате да сте безспорен лидер на пазара на електронни и мобилни устройства, но не ви достига значимо присъствие в социалните мрежи? А освен това имате и $51 млрд.? Няма съмнение – ще купите Facebook. По оценка на сайта sharespost.com най-голямата социална мрежа в света струва $43 млрд. А наскоро, самият Стив Джобс призна, че Apple е водила преговори с Facebook за евентуални възможности за сътрудничество, но засега няма резултат - Facebook просто са поставили твърде тежки условия. Затова Джобс, вместо да се занимава с преговори, може просто да купи мрежата. А иначе, обективно погледнато, Apple и Facebook би бил брак по сметка, сключен в небесата, както се казва.

Индексът на долара ще нарасне с 25%

До някое време, през 2011 г. траекторията на икономическия ръст на повечето страни в света ще бъде благоприятна, с изключение на Европа и Япония. Но след това ще се забави китайската икономика, където новият петилетен план, целящ да стимулира потреблението, производствената и строителната активност не сработва. От това могат да пострадат икономиките на сателитните страни, зависещи от китайския износ. Което пък ще доведе до рязък спад в търсенето на високорискови активи. Като се добави и факта, че японската икономика изпитва сериозни затруднения, а в европейската цари пълен хаос, американският долар няма да изглежда чак толкова лош избор за инвестиции и е възможно в края на третото тримесечие на 2011 доларовият индекс да се увеличи с 25%.

Доходността по 30-годишните щатски държавни облигации ще падне под 3%

Политиката на девалвация на долара, която води началото си от 2010 г., принуждава развиващите се страни да използват свободните долари за покупка на щатски държавни облигации. В същото време ЕЦБ, ЕС и МВФ не успяват да се справят с проблемите в страните от групата PIIGS (Португалия, Ирландия, Испания, Гърция и Италия), което кара разтревожените инвеститори да търсят безопасни активи на американските пазари. Така, през 2011 г. доходността по 30-годишните държавни облигации на САЩ пада под 3%.

Курсът на австралийския долар спрямо британската лира ще падне с 25%

Британците се завръщат към старите ценности: повече работят, повече пестят. И ето ти изненада – през 2011 г. неочаквано започва мощно възстановяване на британската икономика. Пазарите се „озлобяват” срещу Великобритания, вземайки под внимание всеобщите очаквания, че темповете на развитие на икономиката на страната ще са по-бавни заради строгите мерки на правителството по съкращаването на разходите в системата. Само че тези мерки не се отразяват на потребителските настроения, а и на производството, в резултат на което през втората половина на 2011 г. британската икономика ще стане лидер по ръст в Европа. Австралия пък, ще преживее спад, под въздействие на забавянето на темповете на растеж в Китай. Освен това ще се спука балона на пазара на недвижими имоти в страната и всичко това ще доведе до създаването на условия за падане на курса на австралийския долар спрямо английската лира с 25%.

 Цената на петрола ще „излети”, после рязко ще се понижи

Петролът, който в настоящия момент е поддържан от макроикономическите очаквания на фундаментални инвеститори, продължава да поскъпва и в началото на 2011 г. достига цена над 100 долара за барел на фона на еуфорията, че американската икономика се е „освободила” от оковите си. През втората половина на годината настъпва силна корекция, която води до спад с една трета.

Цената на природния газ ще скочи с 50%

Колкото до световните цени на природния газ, в началото на 2011 г. се наблюдава излишък на запасите. Увеличението на промишленото търсене в условията на възстановяване на американската икономика, историческото поевтиняване на газа спрямо петрола и въглищата и реализацията на предлагането след увеличение на износа на газови ресурси от САЩ -  всичко това ще направи пасивните инвестиции в газ по-доходоносни. Освен това, заради необичайното захлаждане през тази зима, запасите стремително ще намаляват. По тази причина, през 2011 г. на борсата Henry Hub се очаква скок на цената на природния газ с 50% - нещо, което се случва веднъж на 25 години.

Цената на златото ще скочи до 1 800 долара за тройунция

През 2011 г. валутната война се възобновява с удвоена сила на фона на подобряването на състоянието на американската икономика. Дефицитът по търговския баланс на САЩ расте, натискът от страна на Китай става по-силен, което стимулира инвестициите в метали. В крайна сметка, това ще доведе до поскъпване на златото до 1800 долара за тройунция.

Индексът S&P 500 ще достигне исторически максимум

Като се позовава на задължението си да гарантира ръст на финансовите пазари, през 2011 г. ФЕД ще продължава да „помпа” ликвидност в системата. Става съвършено очевидно, че единствената правилна стратегия за инвеститорите е да купуват при спадовете. Тази тактика в действителност работи за ФЕД, защото американските потребители започват да увеличават разходите си, обнадеждени от подобряването на инвестиционния им портфейл. Корпоративният сектор обаче не се поддава на този ентусиазъм и не вярва, че високата цена на акциите е индикатор за ръст. По тази причина продължава да предприема дисциплиниращи мерки от рода на увеличаване на маржа, внимателен подход към разходите и управлението на балансите, рефинансиране на дълга до почти нулеви ставки и т.н. В резултат, най-сетне започва реално възстановяване на американската икономика. Основният индекс S&P500 задминава максимума си от 2007 г. и продължава да се движи стремително нагоре.

Руският РТС достига 2 500 пункта

В началото на 2011 г. започва да се „надува" следващият глобален икономически балон, който води до ръст на цената на петрола до 100 долара за барел. Както вече отбелязахме, за средностатистическия американски инвеститор не остава друго освен да купува акции по време на спад. В резултат руският РТС скача двойно, до 2 500 пункта.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ