Business Signature БРОЙ /// Мениджър 10/24
Иновации на Global Cyber Security Summit 2024
Глобалният форум, посветен на киберсигурността, се превърна в платформа за дискусия и анализи на критични теми в сферата
Иновации на Global Cyber Security Summit 2024
Глобалният форум, посветен на киберсигурността, се превърна в платформа за дискусия и анализи на критични теми в сферата
Впоследните години киберсигурността все повече се утвърждава като ключова тема на корпоративната сцена, особено с развитието на процесите на дигитализация. Актуалните данни сочат, че всеки ден милиарди долари се губят в резултат на кибератаки, като по света се регистрират около 2220 атаки в рамките на само 24 часа или повече от 800 000 годишно. Нападателите криптират чувствителни данни, след което изнудват притежателите за откуп или предлагат информацията на черния пазар на висока цена. Тази стряскаща статистика подчертава спешната необходимост от ефективни стратегии за киберзащита, за да се осигури безопасността на данните в дигиталната ера.
В рамките на два дни – 24 и 25 септември 2024 г., платформа за разгорещени дискусии по темата киберсигурност беше Global Cyber Security Summit 2024. Организатор на събитието е „Schwarz IT България“, а в Planet Schwarz се събраха на едно място държавни представители, корпоративни лидери с най-изтъкнатите експерти в киберсигурността, за да разгледат и обсъдят глобалните тенденции и бъдещи стратегии по киберсигурност. Global Cyber Security Summit 2024 даде началото на нов вид конференции, обединявайки в един формат експертиза, иновации и изкуство.
За първи път в България по време на такъв форум участниците гледаха авторски, създаден специално за събитието късометражен филм – илюстрация на едно киберпрестъпление, и съпреживяха последствията от него, представени от театрална постановка на живо, която пресъздава атмосферата в една корпорация, станала обект на кибератаката. За първи път българската публика видя и уникална дигитална изложба на най-големите хакерски групи в света, методите и хронологията им на действие и имаше възможност да се потопи в интерактивни симулации, демонстриращи защита от кибератаки и управление на сигурността в реално време.
Първият ден на форума се проведе в изискана обстановка и бе затворен за външна публика. Официалният старт бе даден от г-н Валентин Мундров, министър на електронното управление, н.пр. Ирене Мария Планк, посланик на Федерална република Германия в България, г-н Роко Геринг, член на Борда на директорите на Schwarz IT KG, както и г-н Михаил Петров, главен изпълнителен директор на Schwarz IT Bulgaria.
Сред публиката бяха български и международни държавни представители, бизнес лидери на водещи компании и утвърдени експерти в технологичния сектор. Основната тема на панелната дискусия, част от програмата и модерирана от популярния български журналист Бойко Василев, беше „Глобална визия за киберсигурността в свят на конфликти“, а участници в нея бяха г-жа Бисерка Радева – началник отдел „Анализ и развитие в киберсигурността“, Дирекция „Мрежова и информационна сигурност“, г-н Владислав Венев, директор „Сигурност на информационни и комуникационни технологии“ в bTV Media Group, г-н Николай Николов, представител на Държавна агенция „Национална сигурност“ и експерт по криптография и киберсигурност, г-н Бауке Ховинг, Глобален главен информационен директор в ING Bank, и г-н Александър Стаменов, регионален мениджър на CLICO за България, Гърция и Кипър. В края на вечерта гостите се насладиха на авторското меню на шеф Андре Токев и на специална винена селекция.
Авторска театрална постановка „Shadow_Ra1n: Историята на едно киберпрестъпление“
Вторият ден от Global Cyber Security Summit 2024 посрещна по-широка аудитория от държавни представители и ескперти от водещи български и международни компании. Г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, откри форума и подчерта, че „киберпрестъпленията засягат цели икономически системи, системи за сигурност. Киберпрестъпността е гъвкава, често пъти изпреварва решенията за борба с нея“. Основните теми, част от панелните дискуси и самостоятелни лекции, водени от български и международни експерти по киберсигурност, бяха посветени на световните киберконфликти и съвременните стратегии за справяне с тях, как действат нападателите днес и киберзащита в случай на криза, въздействието на изкуствения интелект върху киберсигурността, как хакерските групи проникват в компаниите, мястото на жените в киберсигурността и много други.
Сред лекторите по време на Global Cyber Security Summit 2024 бяха старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция Киберсигурност при ГДБОП-МВР, Борис Айзенгребер, директор Киберсигурност на SCHWARZ IT, Менахам Шафран, старши вицепрезидент по продукти и иновации на XM Cyber, Бауке Ховинг, глобален главен информационен директор в ING, Ян-Михаел Гебхард, ръководител на офанзивната сигурност на SCHWARZ IT и SCHWARZ GROUP, Дирк Шрадер, вицепрезидент „Проучвания по сигурност“, NETWRIX, Снежана Илиева, директор на отдел „Изкуствен интелект“ за Югоизточна Европа за PwC, Вики Зорге, CISO на Kaufland E-Commerce, Грег ван дер Гаст, управляващ директор на Sequoia consulting.
Михаил Петров, главен изпълнителен директор на „SCHWARZ IT България
Форумът бе закрит от г-н Михаил Петров, главен изпълнителен директор на SCHWARZ IT Bulgaria, който подчерта че „В корпоративния свят атаките, които се организират са ежедневие и това, което искаме да поставим на преден план е да изострим чувствителността на компаниите с оглед по-голяма защита“. Global Cyber Security Summit 2024 подчерта важността на сътрудничеството между различни сектори за справяне с нарастващите киберзаплахи, които поставят все по-големи предизвикателства пред съвременния бизнес, както и предоставянето на конкретни решения и практики, които да гарантират по-висока защита на данните и активите на организащиите, независимо от техния мащаб.
|
Ключови думи
Schwarz IT България
киберсигурност