Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Време за нова индустриална политика
Сегашният модел на растеж се изчерпва
Време за нова индустриална политика
Сегашният модел на растеж се изчерпва
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Нарасналото геополитическо напрежение ще поддържа високи нивата на несигурност в глобалната икономика и през 2024 г. Опасността от разрастване на конфликта между Израел и Хамас ще доминира заглавията за продължителен период от време, докато предстоящите избори за президент в САЩ ще бъдат допълнителен източник на стрес, особено ако Тръмп спечели и намали ангажимента на САЩ към Европа, за да се фокусира върху Индо-Тихоокеанския регион. Ключът за бъдещето на Европа и света обаче ще продължава да се определя от случващото се в Украйна.
Песимистичен сценарий
Ако Украйна загуби, ще станем свидетели на мащабна хуманитарна катастрофа, а Русия ще бъде окуражена да продължи да разгръща инвазията си на Запад, което ще увеличи риска от конфликт със страна – членка на НАТО.
Негативите от такъв сценарий не могат да се разпознаят добре от днешна гледна точка, тъй като степента на несигурност и стрес, пред които ще се изправи икономиката, ще бъде без прецедент. Вярно е, че Европа е преживяла много конфликти в миналото, но днес икономиката и светът са много различни, така че знанието за случилото се в миналото най-вероятно ще се окаже крайно недостатъчно, за да ни подготви за онова, което предстои.
Оптимистичен сценарий
Моделът на растеж от последните 25 г., който разчита на по-ниски заплати, осигуровки и данъци за бизнеса и домакинствата с високи доходи, е напът да се изчерпи. България ще предприеме стъпки за замяната му с нов модел на растеж, който си поставя за цел превръщането на страната във включваща се икономика с високи доходи, в която развитите институции и работната сила с високо качество са най-важните конкурентни предимства.
Промяната в модела на растеж ще включва и реформа на данъчната система. Тя ще има за цел да гарантира по-справедливо разпределение на данъчната тежест и известно увеличение на приходите от данъци, за да се финансират по-високите бюджетни разходи, свързани със застаряването на населението, както и тези, предизвикани от необходимостта да се посрещнат общи за всички европейски страни предизвикателства, като борбата с климатичните промени, миграцията и необходимостта от усилване на общия отбранителен капацитет.
Увеличените и по-добре насочвани публични инвестиции в мерки за подобряване на образованието, здравеопазването и грижите за децата и възрастните хора ще редуцират неравенствата. Емиграцията и изтичането на мозъци ще намалеят, а фокусираната и проактивна политика по привличане на емигранти от страни с близки културни традиции ще помогне да се адресират дефицитите на пазара на труда.
България ще спечели от усилията за намаляването на риска в работата на важни вериги на доставки в глобалната икономика, като провежда умна политика на селективна намеса на държавата в икономиката. За тази цел ще се увеличат средствата за научни изследвания и иновации, инвестициите в свързваща инфраструктура и прецизно насочените субсидии в подкрепа на производства, които са важни за сигурността на страната и нейните съюзници от НАТО или пък са основополагащи в усилията за подобряване на конкурентоспособността на българската и европейската икономика.
В резултат на тази нова индустриална политика броят на успешните български търговски марки ще се увеличи. Делът на продуктите, чието разработване и дизайн са направени в България, ще нарасне за сметка на намаляване на дела на създадените в други икономики, за които у нас само се произвеждат компоненти или се извършва асемблиране при ниски разходи.
Основен сценарий
Израел ще разгроми Хамас, без да се стигне до сериозно разрастване на конфликта в Близкия изток, докато конфликтът в Украйна ще продължи като война на изтощение без значим териториален напредък за всяка от страните.
Партиите, подкрепящи правителството „Денков – Габриел“, ще продължат да намират компромисите, необходими за запазване на политическата стабилност.
Задълбочаването на европейската интеграция ще продължи с присъединяването ни към Шенген и еврозоната. В резултат на това България ще бъде в по-силна позиция да изисква от другите страни да съобразяват провежданата от тях политика с нейните интереси. Това ще намали негативните странични ефекти, на които е изложена икономиката в резултат на политиката, провеждана в други страни, с което ще нарасне контролът на правителството върху случващото се в българското стопанство.
Реалният растеж на БВП ще се ускори до 3% през 2024 г., тъй като успокояването на инфлацията ще подкрепи растежа на потребителските разходи, а по-доброто усвояване на средства от ЕС ще способства за увеличаване на инвестициите.
В края на 2024 г. инфлацията ще спадне под 4%, с което отново ще достигне безвредни за икономиката нива за първи път след август 2021 г. В контекста на нуждата от увеличаване на националното съфинансиране на проектите от ПВУ и кохезионните фондове на ЕС няма да се наблюдава фискално затягане догодина и бюджетният дефицит ще остане на ниво, близо до 3% от БВП.
Лихвите ще нараснат незначително, което ще запази висок ръста на ипотечните кредити. Растежът в цените на жилищата ще се забави, но индикаторите за достъпност ще продължат да се влошават, което ще увеличи риска от негативна корекция в цените на жилищата в големите градове, където прегряването е най-голямо.
Кристофор Павлов е главен икономист на УниКредит Булбанк. Той отговаря за анализа и прогнозирането на българската икономика, финансовия сектор и пазара на жилища. Има магистратури от УНСС в София, България, и Университета „Стратклайд“ в Глазгоу, Шотландия.
|
Ключови думи
глобална икономика
икономиката на България
икономиката на Европа
икономическа прогноза
растеж