Tech БРОЙ /// Мениджър 03/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Летящи коли и хуманоидни роботи

Компании представиха своите технологични визии за бъдещето

Автор:

Александър Александров

Летящи коли и хуманоидни роботи

Летящи коли и хуманоидни роботи

Компании представиха своите технологични визии за бъдещето

Летящи коли и хуманоидни роботи
quotes

Колите ще полетят над градовете, компютрите ще станат прозрачни, смартфоните ще се огъват около китката ни, а кучета роботи ще правят салта около нас. Така изглежда бъдещето, погледнато от изложбените щандове на тазгодишния Световен мобилен конгрес в Барселона. Бъдеще, в което изкуственият интелект е почти навсякъде около нас, телеком секторът вече се готви за шестото поколение клетъчни мрежи и дори велосипедите имат 5G връзка.

Мобилният форум е най-голямото технологично изложение в света и през тази година отново събра в столицата на област Каталуния над 100 хил. посетители от почти всички дигитални сегменти. Броят на изложителите и спонсорите надхвърли 2700, този на лекторите – 1100, от които над 40% жени, а събитието беше отразявано от над 2600 журналисти и анализатори от цял свят. Сред гостите тази година бяха двама държавни глави, над 70 министри и близо 120 ръководители на национални регулаторни органи.

Битката на бегемотите

Организиран от Световната GSM асоциация, обединяваща най-големите оператори в света, мобилният форум винаги се използва от телеком индустрията за активно лобиране пред национални и европейски регулатори, както и в опити за противодействие на онлайн гиганти като Google, Facebook и Amazon. Те – от едната страна на барикадата, и Vodafone, Deutsche Telekom и France Telekom – от другата, тази битка едва ли ще приключи скоро. На тазгодишния мобилен конгрес двете страни демонстрираха и най-новото оръжие в арсенала си – изкуствения интелект. Тази технология беше почти навсякъде – от управлението на мрежите през смартфоните и останалата потребителска електроника, автомобилите, „умните“ домове до безбройните хуманоидни роботи и кучета роботи, кръстосващи коридорите на форума.

Членовете на Глобалния алианс за изкуствен интелект в телекомуникациите използваха мобилното шоу в Барселона, за да представят новото си съвместно предприятие за разработване на големи езикови модели (т.нар. Large Language Models – LLM) специално за ползване в сектора.

Друг играч от този сегмент – виетнамската група Viettel – също представи интересна иновация в тази област – първия по рода си AI интерфейс, наречен Ви Ан. Той представлява виртуален образ на дама, способна да си говори със събеседника пред нея и да имитира успешно човешки изражения и емоции. Виетнамската компания беше сред интересните попадения на тазгодишния Световен мобилен конгрес, представяйки също собствена стрийминг услуга с VR възможности, система за мобилни разплащания, както и разработени от нея 5G технологии. Въпреки че е от относително малка азиатска страна, Viettel извършва успешна международна експанзия и вече има дъщерни дружества на три континента, включително в страни като Перу, Лаос, Камбоджа, Мозамбик, Танзания и Камерун.

Deutsche Telekom направи един любопитен анонс, който показва отношението на компанията към разработчиците на мобилни приложения. Тя представи концепция за смартфон без приложения, като те са заменени от един-единствен изкуствен интелект. Идея, която, поне на този етап, изглежда малко вероятно да се наложи на пазара. Междувременно Тимътей Хьотгес, главен изпълнителен директор на германския оператор, се появи на сцената заедно с ръководителите на други три водещи телеком групи – Vodafone, Telefonica и Orange, за да поискат заедно облекчаване на регулациите в Европейския съюз в сфери като разпределение на честотния спектър и консолидацията в бранша. Според представителите на индустрията само така може да се гарантира, че тя ще е способна да прави огромните инвестиции в инфраструктура, които да обезпечат достъпа на потребителите до най-новите мобилни услуги.

Нови екосистеми

Един от най-агресивните участници в AI сегмента – Microsoft – имаше едно от най-запомнящите се участия на форума. Вицепрезидентът на компанията Брад Смит сравни изкуствения интелект с печатарската машина, създадена през XV век от Йоханес Гутенберг. Мениджърът описа бързото разпространение на печатарската технология и новата екосистема, възникнала заедно с нея, включваща книгоиздатели, редактори, книжарници, разносвачи на вестници и още много нови професии. Той изрази увереност, че зараждащата се в момента AI екосистема също ще създаде огромен брой нови възможности и потвърди намеренията на Microsoft да играе ключова роля в този процес.

Друга знакова реч беше тази на Майкъл Дел, основател и главен изпълнителен директор на Dell Technologies. „Открива се цял нов свят от възможности с преминаването на телекомуникационните мрежи към „облака“, случващото се с изкуствения интелект и тази експлозия от данни“ – заяви той пред аудиторията, описвайки визията си как тези две технологии ще предефинират глобалната свързаност и изчислителната среда.

Развитието на клетъчните мрежи

GSMA Intelligence представи нов доклад, според който 5G абонатите по света ще достигнат повече от половината от всички мобилни абонати до 2029 г., а година по-късно те ще са 56%. Към този момент петото поколение мобилни мрежи ще стане доминираща технология. За сравнение, през януари 2024 г. 261 оператора в 101 държави вече предлагат търговски 5G услуги, а други над 90 са поели ангажимент да внедрят технологията, става ясно още от изследването. Прогнозата на GSMA Intelligence е за четирикратно увеличение на глобалния трафик на мобилни данни до 2030 г.

Нови смартфони

През тази година видяхме интересни концепции като прозрачен лаптоп от Lenovo и огъващ се смартфон Motorola, които обаче не е ясно кога и дали ще бъдат пуснати на пазара.

При смартфоните може би най-значимата премиера беше на 14-ата серия на Xiaomi, включваща моделите 14 и 14 Ultra, при които акцентът е върху качеството на камерата (отново в партньорство с Leica). Моделът Xiaomi 14 Ultra разполага с четири

50-мегапикселови задни камери, може да снима в 8K и дори има нов режим Movie, който дава възможност с него да се снимат филми. Нови смартфони показаха също компаниите Honor, ZTE, Tecno, както и Nothing.

Силен интерес сред посетителите предизвика и първата кола на Xiaomi – SU7, която беше представена за първи път в Европа. Тя представлява електрически седан, който изминaва до 668 км с едно зареждане и работи с операционната система Hyper OS. Все още обаче не е ясно кога ще го видим по европейските пътища. Компанията Orbic показа първия в света велосипед с 5G свързаност, защото… вероятно за всеки от нас е важно колелото ни да има 5G…

Устойчиви телекомуникации

През последните години телеком индустрията прави сериозни усилия в посока към опазване на околната среда и още през 2019 г. си постави за цел да постигне нулева нетна стойност на емисиите до 2050 г. Организаторите на конгреса представиха доклада 2024 Mobile Net Zero, според който европейските телекоми напредват най-бързо към тази цел, постигайки намаление с 50%. Това се случва благодарение на по-добра енергийна ефективност и използването на възобновяеми източници. В Северна Америка, Латинска Америка, Близкия изток и Северна Африка емисиите са намалели с между 20 и 30%. Като цяло между 2019 и 2022 г. въглеродните емисии на операторите на мобилни мрежи в света са спаднали с 6%.

Летящите коли

На форума бяха представени три такива модела (без, разбира се, някой от тях да полети). Въздушното такси на Joby Aviation беше на щанда на SK Telecom, a още една концепция можеше да се разгледа на този на Etisalat. Третата кола – тази на Alef Aeronautics – не присъстваше физически на изложението, но беше представена в лекция от основателя на компанията Джим Духовни. Вероятно тя е и първата, която ще започне да извършва комерсиални полети.