Вицепрезидентът на ФИФА Дейвид Гил напуска протестно федерацията

Политика за бисквитки

Вицепрезидентът на ФИФА Дейвид Гил подаде оставка в знак на протест срещу преизбирането на Сеп Блатер за пети мандат начело на организацията, предаде Associated Press. "За мен е неприемливо да бъда член на изпълнителния комитет на ФИФА под негово ръководство", коментира Гил.

Блатер бе преизбран на поста вчера, по време на конгреса на ФИФА в Цюрих. Той остана начело на организацията след балотаж и след като основният му съперник - принц Али бен ал Хусейн се отказа.

Международните реакции около развръзката от изборите на фона на корупционния скандал с ФИФА, разгорял се в навечерието на вота са противоречиви и очертават ясен геополитически сблъсък.

Руският президент Владимир Путин изрази задоволството си и поздрави Блатер с преизбирането му на поста, а известният с ярката си стилистика президент на Чеченската република Рамзан Кадиров обобщи: "Където е Путин, там е победата!"

От своя страна администрацията на Белия дом отказа коментар, но американската футболна федерация публикува реакция на сайта си: "Разочаровани сме от резултатите от изборите, но ще продължаваме да настояваме за значими промени във ФИФА. Нашата цел е управлението на ФИФА да стане прозрачно и фокусирано изключително върху интересите на футбола."

В същото време шефът на данъчната служба в САЩ Ричард Уебър обеща нови факти в разследването, което неговата служба провежда съвместно с ФБР и от което тръгнаха арестите в Цюрих два дни преди изборите. "Убеден съм, че в най-скоро време ще излязат нови факти и нови обвинения. Не мисля, че има основания да ни обвиняват в натиск над футбола. Ние упражняваме натиск единствено върху корупцията", заяви той.

Реакциите в Европа по повод преизбирането на Блатер са еднозначно негативни до момента:

"Гордея се, че УЕФА защищатаваше и подкрепяше движението за промени във  ФИФА - промени, по мое мнение, крайно необходими, ако тази организация иска да си върне авторитета", заяви президентът на УЕФА Мишел Платини.

"Той (б.р. Блатер) имаше 16 години да извърши реформи, но не го направи", каза президентът на английската футболна асоциация Грег Дайк.

"Ситуацията е много по-драматична, отколкото можете да си представите. Отношенията между ФИФА и УЕФА силно се промениха. Възможно е да се стигне до там, че да се появи нов, алтернативен световен футболен шампионат, с участието на европейски отбори и сборни тимове от други континенти", сподели президентът на норвежката  футболна асоциации Ингве Хаален.

"Още един черен ден за ФИФА - тя загуби, но преди всичко загуби футбола и всички, които милеят за него. Ако  Блатер наистина се вълнуваше поне малко от футбол, щеше да се откаже от изборите. Ако има поне малко морал, трябва да подаде оставка в най-скоро време.", коментира португалецът Луиш Фигу, който също бе кандидат за поста, но се отказа в полза на принц Али.  

 

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Alibaba срещу Anthropic: китайският AI модел Qwen претендира за пробив в автономната работа
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото