ЕС определи шест технологични гиганта за „пазачи на входа", които са обект на по-строги правила

ЕС определи шест технологични гиганта за „пазачи на входа, които са обект на по-строги правила

ЕС определи шест технологични гиганта за „пазачи на входа", които са обект на по-строги правила

В сряда Европейската комисия определи шест технологични гиганта като „пазачи на входа“ съгласно своя нов Закон за цифровите пазари (DMA) – строг набор от правила, които биха могли да разтърсят бизнес моделите на големите дигитални платформи, предаде Си Ен Би Си.

Amazon, Alphabet, Apple, Microsoft, Meta и ByteDance ще разполагат с шест месеца, за да приведат основните си платформи и услуги в съответствие със задълженията, определени в DMA, посочи ЕК.

Комисията каза, че смята Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft и китайската ByteDance за „пазачи на входа“. Терминът се отнася до големите интернет платформи, които според ЕС ограничават достъпа до основни услуги, като онлайн търсене, реклама, съобщения и комуникации.

Блокът също така започна пет нови пазарни разследвания на американските технологични гиганти Microsoft и Apple, за да оцени дали някои от услугите на компаниите трябва или не трябва да се квалифицират такива.

ЕС вярва, че платформите Bing, Edge и Microsoft Advertising на Microsoft и услугата iMessage на Apple отговарят на условията, за да бъдат считани за „пазачи на входа“. Microsoft и Apple твърдят обратното.

ЕС също така ще проучи дали iPadOS на Apple, операционната система зад линията таблети iPad на технологичния гигант от Купертино, Калифорния, трябва да бъде обявена за пазач на входа, въпреки че Европейската комисия твърди, че не отговаря на критериите.

Законът за цифровите пазари има за цел да пресече антиконкурентните практики от големите технологични играчи. По-малките интернет фирми и други компании се оплакват, че са наранени от бизнес практиките на тези компании.

Например мобилните операционни системи на Google и Applе които са основните мобилни операционни платформи в световен мащаб, начисляват 30% такса за покупки в приложения, които се предлагат техните магазини. Редица компании, включително Spotify и Epic Games, твърдят, че таксата е твърде висока.

Apple заяви, че остава „много загрижена“ за рисковете за поверителността и сигурността на данните, които може да донесе Законът за цифровите пазари. Компанията посочи, че DMA може да доведе до отслабена сигурност за нейната платформа iMessage, тъй като ЕС иска Apple да улесни iMessage да работи с конкурентни услуги за съобщения, като WhatsApp.

„Нашият фокус ще бъде върху това как смекчаваме тези въздействия и продължаваме да предоставяме най-добрите продукти и услуги на нашите европейски клиенти“, каза говорител на Apple в изявление, изпратено по имейл до Си Ен Би Си.

Трябва да се отбележи, че ЕС също определи ByteDance като пазач на входа. Неговата социална мрежа TikTok беше подложена на по-голям контрол в световен мащаб, като регулаторите се опасяваха от нарастващата й популярност и потенциала й за разпространение на дезинформация.

Законодателите на ЕС също изразиха загриженост относно перспективата за влияние от страна на Пекин върху TikTok, включително възможността държавните органи да използват приложението, за да шпионират потребителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ