Щастливата среда

Щастливата среда

Положителната нагласа може да ви помогне да се справите с предизвикателствата, а подходът „няма невъзможни неща“ често ви тласка напред в живота. Знаем, че правилното мислене е важна част от постигането на успех, но фокусирането единствено върху положителните неща може да има обратен ефект, ако искате да постигнете резултати, казва Каролайн Адамс Милър, автор на „Big Goals: The Science of Setting Them, Achieving Them, and Creating Your Best Life“.

„Много хора повтарят едни и същи мантри. Някои вярват, че ако просто мислят оптимистично и гледат снимки от моменти, в които са постигнали нещо, ще създадат път към успеха, защото са ангажирани с целта. Това не е вярно“, категорична е тя.

Адамс Милър се позовава на работата на Габриеле Йотинген, професор по психология в Нюйоркския университет. Според изследването на Йотинген, когато създавате положителни фантазии, започвате да вярвате, че наистина сте направили неща, за да преследвате целите си. „Всъщност вие просто си фантазирате за резултат“, казва Адамс Милър. „Хората могат да сбъркат фантазиите с действителна работа“, добавя тя.

Друг капан на прекаления оптимизъм е, че често не търсите препятствия по пътя и уменията, които ще ви трябват, за да ги преодолеете, добавя Адамс Милър. Обръщането на малко внимание на потенциални препятствия опира до  пристрастията на хората към нормалното. „Започваме да мислим, че това, което преживяваме сега, е това, което ще преживяваме след три или шест месеца. Когато имаме твърде много оптимизъм, не отделяме време, за да се оглеждаме зад всеки ъгъл“, обяснява тя.

По-добър подход

Ако трябва да оцените оптимизма си по скала от едно до десет, не искате да сте деветки и десетки, казва Адамс Милър. „Това, което търсите, е оптимизъм, който идва с жар. Това е самоефективност – вяра, че можете да направите нещо, което не сте правили преди“, посочва тя.

Самоефективността е вид оптимизъм, който носи вътрешното разбиране, че можете да се справите с трудни неща. Ако не знаете как да направите нещо, ще намерите някой, който го прави, ще прочетете книга или ще гледате видеоклип в YouTube, казва Адамс Милър. Това също изисква да знаете на какво сте способни и какво трябва да подобрите, като например да увеличите силата на волята си.

Ключова съставка е смирението, категорична Адамс Милър. „Арогантността върви заедно с нереалистичния оптимизъм, а смирението върви заедно с смелостта и вземането на по-добри решения“, обяснява тя.

Намиране на щастливата среда

Тази форма на здравословен оптимизъм изисква намирането на правилния баланс. Изследване, публикувано през 2005 г. от Американската психологическа асоциация, наречено „Ползите от честите положителни въздействия“, установи, че всеки успех в живота е предшестван от това първо да бъдеш щастлив или в емоционален разцвет.

„Хората трябва да разберат, че  сами създават благополучието и щастието, което чувстват. Прекаленият оптимизъм е грешка. Но можете също така да сте недостатъчно оптимистично настроени и сами да се саботирате, преди дори да започнете“, обяснява Адамс Милър.

За щастие, положителните интервенции, които ви помагат да постигнете правилния баланс, работят за повечето хора, като в това числов влизат практикуването на благодарност, воденето на дневник и упражненията.

Щастието и оптимизмът вървят ръка за ръка, казва Адамс Милър. „Когато сте щастливи и процъфтявате, е по-вероятно да бъдете пламенни. Когато сте пламенни, вие сте по-насочени към бъдещето, отворени сте към света и сте оптимисти за нещата, които работят във ваша полза. Не можете да имате оптимизъм без процъфтяване“, категорична е тя.

……………

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ