Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Какъв е правилният ход за Гърция?
Какъв е правилният ход на изправената пред фалит Гърция?
Според редица анализатори той е Гърция да седне отново на масата за преговори. Южната ни съседка се нуждае спешно от 1,6 млрд.евро. Ако Атина не успее да събере тези пари, страната реално е заплашена от дефолт по държавния дълг. Това, от своя страна, може да доведе до излизане от Еврозоната, фалити, хиперинфлация, лимитиране на тегленията и трансферите на средства от гръцките банки.
„Едната страна казва, че другата трябва да направи стъпката и обратното. Според нас гръцкото правителство трябва да се завърне на масата за преговорите със стратегия, как да коригира първичния си бюджетен излишък до заложената цел”, коментира Том Роджърс, главен икономически съветник на EY Eurozone Economic Forecast, цитиран от „България он ер”
„Бюджетът им беше малко разхлабен през последните няколко години и за това наистина отговорността е на Гърция да намери решение как да достигне тези цели. Вероятно не е честно да кажем, че МВФ и ЕС настояват за орязване на пенсиите и заплатите, но е факт, че те представляват най-сериозното перо на разходи в Гърция, така че ако Гърция не е в състояние да спести пари от там, те трябва да ограничат разходите си другаде”, допълва анализаторът.
„Имаше доста приказки дали Гърция може да фалира, но да остане в Еврозоната. Разбира се, Гърция трябва да гласува, за да напусне, но цялата ситуация наистина ги притиска в тази посока. Ако гръцката банкова система бъде лишена от подкрепата на ЕЦБ, подкрепата трябва да дойде от някъде другаде. Подкрепата трябва да дойде от Гръцката централна банка. Парите трябва да дойдат отнякъде”, посочи Саймън Дерик, главен валутен стратег на BNY Mellon.
„Говореше се за доста различни опции. Например да задържат останалите в системата евра и да започнат да издават паралелна валута, но честно казано, повечето от тези идеи са приложими само като временна мярка”, допълва експертът.
„Трябва ни силно и цялостно споразумение с Гърция, от което се нуждаем много скоро. Под силно и цялостно имам предвид споразумение, което ще доведе до растеж, в което има социална справедливост, но също така е фискално устойчиво, гарантира конкурентоспособността и решава останалите източници на финансова нестабилност”,убеден е Марио Драги, президент на ЕЦБ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.