Съвети за нервни оратори от Ричард Брансън

Съвети за нервни оратори от Ричард Брансън

Съвети за нервни оратори от Ричард Брансън

Изнасянето на речи е ежедневие за всеки предприемач, затова е важно да притежавате нужните умения. Със стартирането и разрастването на бизнеса ви, ще ви се наложи да правите все повече презентации за потенциални инвеститори, да сплотявате служителите си в трудни и важни моменти, и да представлявате компанията си пред медиите. Ако сте избрали кариера като предприемач, ще ви се наложи да се подготвите за дните, в които ще трябва да се изправите пред тълпа от хора с микрофон в ръка.

Мразя да изнасям речи, винаги съм го мразел. Налага ми се често напоследък, но за 50 години отношението ми към тях не се е променило.

Веднъж, в училище се проведе състезание, за целите на което трябваше да запомним и представим кратък текст пред съучениците си. Ако се запънехме някъде, веднага прекратяваха речта ни. Помня, че бях уплашен до смърт, когато дойде моят ред. Още ме избива студена под, когато се сетя за това болезнено преживяване.

Като изключим притеснението, пак не харесвам говоренето пред публика. Винаги ми е отнемало доста време да стана добър в дейностите, които не са ми приятни. С годините обаче, натрупах опит в изнасянето на речи, макар че все още често се притеснявам.

В политическите кръгове, умението да изнасят убедителни речи е помогнало на много, иначе посредствени кандидати, да бъдат избрани, но ме съмнява, че в света на бизнеса някой е бил нает или повишен единствено заради тези си способности, колкото и полезни да са те. И все пак, една от неизбежните истини в бизнеса е, че колкото по-голям успех постигате и по-високо се изкачвате в йерархията, толкова по-често ще ви се налага да говорите пред публика.

В моя случай, вече покойният Гавин Максуел, автор на Ring of Bright Water и други романи, ми даде невероятно полезен съвет за ораторското изкуство. Неговата техника изисква практика, но може да бъде изключително ефективна. Ето каква е тя:

Когато ви се налага да изнасяте реч, отърсете се от факта, че се намирате на сцена и стотици хора са вперили поглед във вас. Вместо това, представете си, че се намирате в ситуация, в която би ви било приятно да говорите пред хора. Например, че се намирате около масата у дома и разказвате история на приятели, които сте поканили на вечеря. Знам, че звучи леко глупаво, но опитайте. Този похват до известна степен ми помогна да се справя с притеснението си.

Аз съм голям фен на Уинстън Чърчил, който е познат като велик оратор. И все пак, Чърчил се е потрудил доста, за да получи тази титла. В мемоарите си, бившият британски премиер пише, че отделял средно по час в упражнения за всяка минута от предстоящата си реч.

И аз, като Чърчил, съм открил, че с практика, практика и още практика малко по малко страхът от изнасянето на речи изчезва, независимо колко дълбок и сковаващ е той. Повтаряйте речта си, докато не започнете да я чувате в съня си, и ще ви бъде много по-лесно да я представите пред публика.

Както е казал Чърчил, „Добрата реч трябва да е като дамската пола – достатъчно дълга, за да обхване темата, но и достатъчно къса, за да събуди интерес.” Запомнете този съвет. Дори даровитите оратори като Чърчил не биха накарали публиката да ги слуша повече от 25 минути. Дългите презентации затормозват слушателите.

Марк Твен и Ърнест Хемингуей, които са и мои любими писатели, също са били много талантливи оратори и, както Чърчил, обичали да говорят за говоренето. Твен бил наясно с разпространената грешна представа, че за да бъде човек добър оратор, той трябва да умее да импровизира. Твен зачекнал тази тема през 1899 година, когато изнесъл реч на вечеря в своя чест в лондонския Whitefriars Club. Той казал: „Импровизираното говорене – това е нещо сложно. Преди се подготвях поне седмица предварително, пишех импровизираната си реч и я научавах наизуст.”

Друг полезен съвет от Твен, който съм споменавал и преди, ме кара да се чувствам много по-комфортно, въпреки безпокойството ми. Веднъж той настоял, че „на света има само два вида оратори: 1. Нервните и 2. Лъжците”. Затова ако сте нервни, се намирате в добра компания.

След дългогодишен опит, дори най-добрите и обиграни оратори все още изпитват безпокойство, затова ако ви обхване ужас от предстояща реч, не се терзайте. Здравословната доза паника обострят ума, вдига адреналина и помага на концентрацията – поне на теория. Успех!

Ричард Брансън за Entrepreneur.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ