Ако са ви хванали да лъжете на работа...

Ако са ви хванали да лъжете на работа...

Всички приемаме лъжата за нещо лошо. Но, както казва доктор Хаус: "Всеки лъже". 

Ако някога сте лъгали, най-вероятно са ви и хващали. Освен ако не сте лъжец "от най-висока класа". 

Знаете: Когато бъдете уловени в лъжа, репутацията ви може да пострада сериозно. Особено на работа. 

Авторите на американското списание Inc. предлагат система от 5 последователни реакции, които може да ни помогнат да запазим личната репутация след подобен инцидент:

1. Признайте си. 

Да бъдеш хванат в лъжа е засрамващо, което означава, че първосигналната ни реакция е да го отречем. В този напрегнат момент това може да ви изглежда като правилното решение, но удължаването на лъжата, добавяйки други неистини, ще направи нещата още по-лоши за вас!

Вместо това, трябва да преглътнете гордостта си и да признаете факта, че сте били неискрени. Най-добре е проблемът да бъде решен възможно най-бързо, преди лъжата да излезе извън контрол.

2. Извинете се. 

Ако става въпрос за малка и незначителна лъжа, която не води до неблагоприятни последствия, може да си помислите, че признанието е достатъчно и че сте готови да продължите напред, забравяйки случилото се. Истината обаче е, че е важно да се извините за това, че сте заблудили и подвели някого, без значение колко незначителна и безсмислена е била вашата лъжа.

Няма съмнение, че чувството да бъдеш лъган е неприятно. Хората може да се чувстват сериозно наранени от вашето действие и да изпитват несигурност относно бъдещите ви взаимоотношения. Лъжата изисква дълбоко и искрено извинение. То ще покаже на останалите, че вие сте етичен и морален човек и че те могат да разчитат на вашата почтеност занапред.    

3. Не си търсете оправдание, но дайте обяснение. 

Хората често търсят всевъзможни оправдания за своята нечестност. Потърсете причината, която ви е накарала да скриете истината.

Оправданията са егоистични, обясненията може да внесат повече яснота, така че другите да погледнат на нещата от вашата гледна точка.

Разбира се, това няма да ви измъкне от създадения проблем. Но споделянето на мисловния процес, който стой зад лъжата, може да покаже, че вашето решение се е основавало на определена доза логика и че не е било просто плод на злонамереност и измама.

4. Ограничете щетите. 

Най-често хората биват улавяни в лъжа, тъй като тя е повлияла негативно на някой друг.  Може би ваш колега е трябвало да ви замести по време на голяма презентация, тъй като вие сте били „болни“. Има голям шанс лъжата ви да се е отразила неблагоприятно именно върху него. В такъв случай, важно е да ограничите нанесените щети. Това може да означава, че ще ви се наложи да поемете допълнителна работа. Или пък ще проведете неудобен разговор, в който да разберете, какво трябва да бъде поправено и възстановено. Вие сте единственият, който трябва да понесе отговорността за собственото си лошо решение.

5. Избягвайте го за в бъдеще. 

Всички се отклоняваме от истината от време на време. Разликата между човек, който понякога е неискрен, и патологичен лъжец е голяма.

Веднъж уловени в лъжа, трябва да направите всичко по силите си това да не се повтори. Ако по-късно отново бъдете разкрити като лъжец, ще си изградите репутация като човек, който по принцип е подвеждащ и неблагонадежден. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул