Хедонизмът или имаме ли сетива за красивата страна от живота

Хедонизмът или имаме ли сетива за красивата страна от живота

Хедонизъм - Eтическо учение, според което най-висшата цел на човешкия живот е удоволствието и насладата. Един от основните представители на хедонизма е философът Аристип (ІV-ти век пр.н.е.). Той виждайки висшето благо в достигането на чувствените удоволствия, разработил теория на хедонизма, която по-късно била доразвита от Епикур и неговите последователи – епикурейците.

Първите лъчи на зората! Великолепни цветове! Нежна тишина! Въздухът трепти от чистота. Пропява птица и утрото пулсира с ритъма на нейната песен.

Лято е ! Денят започва...

Колко пъти сме казвали и чували  че именно през лятото вкусът към положителните емоции се засилва и ставаме по-чувствителни за сладката страна на живота. Почивка, пътешествие, различни форми на забавление, които имат за цел да ни сближат, да доставят удоволствие и да запишат незабравими спомени в паметта на семейството и приятелите. Нещата, които сме преживяли заедно, емоциите които са ни извадили от монотонността на ежедневието и дори от личните ни граници на комфорт – тези емоции ни помагат да се развиваме, да придобиваме нови умения или да опознаваме нови култури .

Радостта от живота, насладата от самото съществуване, може да се нарече хедонизъм или просто способността да изпитваме щастие това, че ни има - в днешния ден и в живота на хората, които обичаме.

Може ли, тази радост да зависи от сезона? Можем ли да я изпитваме не само, когато е лято и предстои ваканция? Можем ли да се събуждаме с тази наслада всеки ден, дори когато навън вали  или снегът е заличил очертанията на улицата, на която живеем?

За това са нужни сетива, добра самооценка и вяра в себе си. Да, вяра именно в себе си защото,  когато  съзнанието неминуемо извика пред нас проблемите на днешния ден – решението им е в ръцете ни и в личната увереност, че ще се справим!

А щастието е въпрос на личен избор! - Избираме да  сме благодарни за живота си и хората в него! Или избираме да ненавиждаме обстоятелствата, които ни затрудняват. Избираме да търсим и решаваме проблемите си! Или избираме да свъсим вежди и да обвиним някой друг за тях. Избираме да се предизвикваме ежедневно! Или избираме да стоим на място с неподвижен хоризонт....

Всичко, което искаме, но не се случва в живота ни, вероятно чака зад ъгъла. Необходимо е само добра воля, вътрешна убеденост и смелост да заявим мечтите си  и да се преборим за тях. Дори посоката да е погрешна, дори взетите решения да са неправилни, това е действие и то ни преподава урока, който трябва да научим.

В такива случаи, често черпим вдъхновение от вече успелите хора:

„Вие не се научавате да ходите, следвайки правилата. Вие се научавате, като го правите и като се проваляте“.  Ричард Брансън.

Успели, могат да бъдат не само личности от световна величина, това може да е стар приятел, родителите ни или човекът, когото обичаме и най- вече нашите деца. Наричам ги успели , защото са намерили причина да бъдат щастливи и тя е изписана на лицето им с най-сладката усмивка на света!

За наш късмет , ако се огледаме наоколо, ще намерим такива хора... дори и да ги няма в момента – винаги имаме себе си! Знам, че ще намерим повод да се усмихнем и да бъдем щастливи!

Все пак денят започва!

Д-р Доротея Станчева, медицински управител на Медицински център "Пансанус".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ