Digital Age: Техно пробиви и открития

Digital Age: Техно пробиви и открития

Digital Age: Техно пробиви и открития

Техно пробиви и открития е част от новата ни седмична рубрика Digital Age, в която ще ви представяме новости в областа на технологичния прогрес от всяка сфера на живота и бизнеса.

Asus показа медицински компютър, устойчив на дезинфектанти и електромагнитни влияния

Компанията Asus обяви продукта си - нов мини-компютър MDS-M700. Компютърът е предназначен специално за медицински институции и е устойчив на спирт и дезинфектанти, които се използва в медицината, съобщава порталът iXBT. Компактният компютър Asus MDS-M700 има ниво на шум от само 45 децивела /dB/ и устойчив на дезинфекция дизайн, което го прави идеален за използване в стерилни медицински среди. Устройството отговаря на международните стандарти за безопасност, включително CE, FCC и IEC 60601-1-2, осигурявайки надеждна работа дори в среди с електромагнитни смущения от медицинско оборудване. Дейността на MDS-M700 се захранва от процесор Intel Core от 13-то поколение. Има възможност и за инсталиране на мощни видео карти Nvidia RTX A5000, A4000, A2000 и T1000. Допълнителните технически характеристики включват SSD слотове и тройни Ethernet портове, както и поддръжка за допълнителни 4K карти за заснемане на видео. Новият медицински компютър Asus MDS-M700 се очаква да бъде пуснат в продажба през април 2024 г.

@Asus

Създадоха пластир, който позволява говор без гласни струни

Американски учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис разработиха пластир, който позволява на хората да говорят, без да използват гласните си струни. Изследването е публикувано в научното списание Nature Communicarions (NatComms). Малкото устройство разпознава движенията на гърлото, свързани с речта, и използва тези свивания и отпускания, за да генерира електричество, елиминирайки необходимостта от батерия. Разработката се основава на галфенол -  сплав от желязо и галий, чието магнитно състояние се променя при компресия и деформация. Галфенолът в пластира реагира на леко напрежение в мускулите на гърлото, произвежда електрически сигнали, които след това могат да бъдат преърнати в реч. Пластирът се състои от пет много тънки слоя. Външната обвивка е изработена от мек и гъвкав силиконов материал, докато сърцевината съдържа микромагнити. Те генерират магнитно поле, което се променя в зависимост от движението на мускулите на гърлото. Двата околни слоя, съставени от намотки от медна тел, преобразуват тези промени в магнитното поле в електрически сигнали. След това тези електрически сигнали се подават в алгоритъм за машинно обучение, който преобразува импулсите в реч.  При демонстрация на технологията с осем души, без проблеми с говора, алгоритъмът преобразува електрическите импулси от пластира в реч с 95% точност.

Снимка: Shutterstock

Роботи-насекоми Digit вече работят в склада на Amazon в Сиатъл

Компанията Amazon стартира пилотен проект в Сиатъл, като използва подобните на насекоми роботи Digit. Това е пробно изпълнение за оценка на възможността за използване на ботове за автоматизиране на складовите процеси. Роботите бяха предоставени от търговския партньор Agility Robotics. Неговият водещ продукт, хуманоидният робот Digit, има точно необходимите умения и способности. Машината, с височина 175 см, е способна да носи товари с тегло до 16 килограма. Характерна особеност на Digit са дългите му крака, напомнящи на крайниците на скакалец. Този структурен елемент позволява на робота да ходи, включително по стълби, да прикляка, за да хваща предмети, да преодолява препятствия и дори да се движи приклекнал. Такива роботи в бъдеще ще работят във фирмените складове заедно с хората, а не като техен пълен заместител. Въпреки това, като се има предвид темпото на развитие на роботиката, ситуацията може да се промени невероятно бързо. Заводът Agility Robotics в Салем, Орегон, е в състояние да произвежда около 10 000 от тези роботи годишно, което, ако е необходимо, ще покрие нуждите не само на Amazon, но и на други компании, които се нуждаят от роботизирана работна сила.

Digit в действие. Снимка: Getty Images

Пентагонът използва изкуствен интелект Project Maven за въздушни удари

С избухването на конфликта между Хамас и Израел, Пентагонът рязко засили използването на изуствен интеект /ИИ/. Алгоритмите за машинно обучение помогнаха на военните да идентифицират повече от 80 цели в Ирак и Сирия и да извършат въздушни удари по тях, казва Шуйлър Мур, технически директор на Централното командване на САЩ, пред Bloomberg. ИИ също беше използван за откриване на ракетни установки на Хусите в Йемен и техните кораби в Червено море, които също бяха унищожени. Въпросните алгоритми са разработени като част от проекта Maven -  съвместна разработка на Пентагона и Google. В съответствие с него военното ведомство на САЩ може да използва технологиите на Google ИИ за анализиране на видео информация, получена от дронове, което неочаквано предизвика буря от етични протести сред служителите на IT гиганта. В резултат на това сътрудничеството с Пентагона е преустановено и няколко месеца по-късно някои служители на Google напускат напълно компанията. Въпреки това Пентагонът продължава да идентифицира цели за въздушни удари с помощта на UAV и сателити, използвайки ИИ алгоритми. Както изясни Шуйлър Мур, наземният персонал постоянно следи препоръките на системата ИИ и също така участва пряко в нанасянето на удари и избора на подходящия тип оръжие за тях.

Снимка: Getty Images

Учени отпечатаха титанов куб, който е 50% по-здрав от аерокосмическа сплав

Австралийски изследователи от RMIT са разработили уникална решетъчна структура, която е почти един и половина пъти по-здрава от лятата магнезиева сплав WE54, използвана в авиационната и космическата индустрия. На пръв поглед е много сложно, но учените казват, че ако има 3D принтер, може да се направи сравнително лесно. Отправна точка за работата са конструкции, направени от кухи тръбички. За това екипът е насърчен от конструкцията на водните лилии и коралите. За да бъде постигнат успех, беше необходимо да се разгледат подробно всички възможни начини за намаляване на концентрацията на напрежение на материалите в техните точки на свързване. Водещият автор на изследването професор Ма Цян казва, че за клетъчните структури напреженията трябва да се разпределят равномерно, но в повечето конструкции само половината от материала работи срещу натоварвания на натиск. Наложило се учените да укрепят тръбната решетка. За да направят това, те поставили втора решетка отгоре и добавиха тънка X-образна напречна армировка. Благодарение на това разпределението на натоварването станало по-равномерно, което е потвърдено от тестове. Материалът показва и добра устойчивост на топлина – 350 °C. При използване на топлоустойчива титанова сплав в дизайна тази стойност може да бъде повишена до 600 °C.  Вече се виждат няколко приложения на технологията. На първо място, конструкцията може да намери приложение в производството на части за самолети и космически кораби. Освен това може да се превърне в пробив за медицината - материалът е отличен за костни импланти.

Селекция и адаптация: Стоян Сираков

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ