Акционер съди Безос и борда на директорите на Amazon заради договор за изстрелване на сателити

Политика за бисквитки

Акционер на Amazon заведе дело срещу основателя на компанията Джеф Безос и борда на директорите, твърдейки, че те не са направили достатъчно, за да оценят решението за възлагане на договори за изстрелване на сателитния проект на Project Kuiper на Blue Origin - космическата компания на Безос, предаде Ройтерс.

Делото, заведено от пенсионния фонд Cleveland Bakers and Teamsters по-рано тази седмица, твърди, че бордът на Amazon е възложил договори на стойност милиарди долари на Blue Origin и не е разглеждал възможността да работи със SpaceX, която е собственост на Илон Мъск, като алтернативен партньор за изстрелвания, въпреки нейния опит.

Проектът Kuiper на Amazon представлява планирана мрежа от над 3000 сателита, които да излъчват широколентов интернет към отдалечени региони. Това го прави съперник на Starlink на Мъск.

Запитан за делото, говорител на Amazon отговори в имейл до Ройтерс: „Твърденията в този иск са напълно неоснователни и очакваме с нетърпение да покажем това чрез съдебния процес.“

Пенсионният фонд Cleveland Bakers and Teamsters посочи в иска, че договорите за изстрелване са вторият по големина капиталов разход в историята на Amazon по онова време. Най-голямото придобиване на Amazon е сделката за 13,7 милиарда долара за придобиването на Whole Foods през 2017 г.

Amazon вече е платил около 1,7 милиарда долара на трите доставчици на услуги за изстрелване по проекта, включително 585 милиона долара директно на Blue Origin, се посочва в иска, като се одбавя, че компанията все още не е изстреляла прототип на своя спътник Kuiper в орбита.

Проектът Kuiper ще започне масово производство на сателитите по-късно тази година и тестове с търговски клиенти през 2024 г., каза Amazon по-рано тази година.

Целта за пускане на част от мрежата през 2024 г. ще задържи Amazon в рамките на регулаторния мандат от FCC да изстреля половината от цялата си мрежа Kuiper от 3236 сателита до 2026 г.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%