Американските санкции не спират възхода на най-голямата компания за дронове в света

Американските санкции не спират възхода на най-голямата компания за дронове в света

Американските санкции не спират възхода на най-голямата компания за дронове в света

Най-големият производител на дронове в света DJI се оказа въвлечен в конфликта Русия-Украйна миналата година. През март, три седмици след началото на руската инвазия, украински министър посочи DJI като съучастник във войната в пост в Twitter. DJI е само една от многото технологични компании, чиито продукти са използвани на бойното поле, пише Си Ен Би Си.

Твърди се, че руските военни са използвали дронове на компанията на бойното поле. Той включва дрона Mavic 3 и Aeroscope, платформа за откриване на дронове, която позволява на потребителите да идентифицират местоположението на оператор на дрон.

DJI, известна още като Da Jiang Innovations, отрече обвиненията и настоя, че продуктите ѝ са  предназначени за цивилна употреба и „не отговарят на военни спецификации“.

„Ние със сигурност не подкрепяме използването им за боеве“, каза пред Си Ен Би Си Адам Уелш, ръководител на глобалната политика на DJI

„Това е много надежден продукт. За съжаление, това го превърна в добър избор дори за тези, които искат да използват дрон по неподходящ начин“, каза той.

DJI спря продажбите на своите продукти в Русия и Украйна през април. Този мярка продължава да в сила.

Колко популярни са продуктите на DJI?

Компанията не отстъпва въпреки предизвикателствата и продължава да си поставя амбициозни цели. В момента DJI доминира повече от 70% от световния пазар на дронове. Според доклад на Drone Industry Insights се очаква пазарът да нарасне от 30,6 млрд. през 2022 г. до 55,8 млрд. до 2030 г.

Базираната в Шънджън компания е създадена през 2006 г. в университетско общежитие от нейния основател Франк Уан. Тя започва с бизнеса си с изграждането на системи за управление на дронове, продавани на любители, които създават свои собствени дронове. През 2013 г. компанията пусна първия си готов за летене дрон, Phantom 1. В момента DJI има над 14 хил. служители.

Според Уелш 25% от служителите на DJI са част от отдели за изследвания и разработки, което е доказателство за фокуса на компанията върху иновациите.

Черният списък на САЩ

Използването на технологията DJI във военни условия не е единствената пречка пред стремителния възход на компанията.

През декември 2021 г. правителството на САЩ добави производителя на дронове, както и множество други китайски фирми, към своя икономически черен списък. Компанията беше включена в черния списък заради предполагаемото си участие в наблюдението на уйгурски мюсюлмани, етническо малцинство в китайския регион Синдзян.

Черният списък също забранява на американските инвеститори да купуват или продават дялове в компанията.

„Много е жалко. Заявихме недвусмислено, че нямаме нищо общо с отношението към уйгурите в Синдзян“, каза Уелш.

Производителят на дронове също засили усилията си за лобиране срещу забраната за забрана от съображения за националната сигурност на Вашингтон, който твърди, че DJI е „китайска военна компания“.

„Истината е, че сме преминали през многобройни одити на нашия фърмуер и на нашите продукти“, каза Уелш, като добави, че компанията е сътрудничила с американските власти и „в нито един случай не е било установено данните да отиват някъде, където не трябва“,

Съображения за сигурност

Все пак технологията на DJI не гарантира пълна сигурност. Паоло Станьо, експерт по киберсигурност, каза, че има черен пазар на модифициран фърмуер на дронове DJI.

„Повечето от пилотите, които искат да отключат дроновете, изтеглят такъв фърмуер, за да премахнат ограничението за височината и разстоянието от оператора на дрон“, каза Паоло пред Си Ен Би Си. Освен модификациите на дроновете, приложението DJI Go за Android системи също стана обект на проверка през 2020 г. от изследователи по сигурността за наличие на уязвимости, които позволяват „неочаквано предаване на данни“.

DJI внедриха подобрения в сигурността на своите данни, включително въвеждане на локален режим на данни в техните дронове, което предотвратява предаването на всички данни от дронове по интернет.

„Това означава, че когато летите с един от нашите продукти, дори не е необходимо да се свързвате с интернет. Не можете дори да прехвърлите данни чрез злополука или грешка. Ти си буквално херметически изолиран от интернет“, обяснява Уелш,

Освен това той каза, че всички потребители трябва да избират да споделят своите данни с DJI, дори данни от дневника на полета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ