Япония ще се присъедини към САЩ в ограничаването износа на оборудване за чипове

Япония ще се присъедини към САЩ в ограничаването износа на оборудване за чипове

Правителството на Япония планира да ограничи износа на 23 артикула, използвани за производството на полупроводници, на фона на натиска на САЩ за контрол на търговията на технологии с Китай, предаде Ройтерс.

Министърът на търговията и индустрията на Япония посочи в прессъобщение, че ще наложи контрол върху износа на шест категории оборудване, използвано в производството на чипове. Той не посочи Китай като цел на тези мерки, като заяви, че производителите на оборудване ще трябва да искат разрешение за износ за всички региони.

„Ние изпълняваме отговорността си като технологична нация да допринесем за международния мир и стабилност“, каза министърът на търговията на Япония Ясутоши Нишимура по време на брифинг.

Той добави, че целта е да са спре използването на напреднали технологии за военни цели.

Ограниченията за износ, които ще влязат в сила през юли, вероятно ще засегнат оборудването, произведено от дузина японски компании, включително Nikon, Tokyo Electron, Screen Holdings и Advantest.

„Очакваме въздействието върху местните компании да бъде ограничено. Нямаме предвид една конкретна държава с тези мерки.““, каза още Нишимура.

Решението на Токио обаче идва, след като през октомври САЩ наложиха широкообхватни ограничения върху износа на компоненти за производство на чипове в Китай, позовавайки се на опасения, че Пекин планира да използва модерни полупроводници, за да увеличи военната си мощ. Вашингтон обаче се нуждае от Япония и Нидерландия, които са ключови доставчици на такова оборудване, за да направят тези ограничения ефективни.

Япония и Нидерландия през януари се съгласиха да се присъединят към САЩ в ограничаването на износа на оборудване за производство на чипове в Китай, което може да се използва за производство на полупроводници с размер под 14 нанометра, но не обявиха споразумението, за да избегнат провокирането на Пекин, казаха източници по-рано. Токио никога не е признавал публично, че е имало споразумение.

В писмо до парламента този месец нидерландското правителство също заяви, че планира да ограничи износа на оборудване за производство на чипове. Нидерландската компания ASML доминира на пазара за литографски машини, използвани за производството на полупроводници.

Китай, който обвинява САЩ, че са „технологична хегемония“, поради ограниченията за износа, призова Нидерландия „да не следва мерките за контрол на износа от определени страни“.

Япония, която някога доминираше производството на чипове, но отбеляза спад на глобалния си пазарен дял до около 10%, все още е основен доставчик на машини за производство на чипове и полупроводникови материали. Tokyo Electron и Screen произвеждат около една пета от световните инструменти за производство на чипове, докато Shin-Etsu Chemical и Sumco произвеждат повечето силициеви пластини.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ