Българската следа в Космоса

Българската следа в Космоса

Българската следа в Космоса

EnduroSat подкрепя втората мисия на Intuitive Machines до Луната, планирана да се реализира до юни 2023 г.

Създадена през 2015 г. като продължение на образователната програма Space Challenges, EnduroSat днес е една от най-бързо развиващите се компании в Европа за разработка на наносателити и космически услуги. Основната цел на създателя ѝ Райчо Райчев и екип от повече от 110 инженери е да направи Космоса достъпен за всяка компания и образователна институция по света. EnduroSat цели да трансформира сложната сателитна индустрия  в услуга с ускорен достъп до космически данни директно в cloud, а те на свой ред да се генерират от стотици сензори в орбита.

Дейност

Към днешна дата компанията проектира, създава и оперира наносателитни системи от най-висок клас. Те летят в ниска околоземна орбита на височина около 600 км. Компанията е с над 150 клиента по целия свят и с над 500 системи в Космоса само 7 години след създаването си.

Компанията разработва цялостни сателитни платформи (хардуер и софтуер) в диапазон 1–25 кг и предлага услуги, свързани с тях, включително дизайн на мисии, асемблиране и тестване, изстрелване и операции.

Освен цялостни платформи EnduroSat произвежда отделни подсистеми, включително комуникационни модули, захранване, бордови компютри, структури и системи за контрол, които оперират като част от мисиите на водещи космически компании, агенции и университети.

Кадър от изстрелването на ракетата на SpaceX Falcon 9, която превозва наносателита на EnduroSat Platform-1

Възможности

В началото на 2021 г. EnduroSat представи и споделената сателитна услуга, която дава възможност няколко полезни товара да бъдат интегрирани на една сателитна платформа. Това означава, че крайният клиент може да се фокусира върху полезния товар, а българската компания покрива всичко останало – от създаването на платформата през интеграция и тестване до самото изстрелване на наносателита и оперирането му в Космоса. Последната споделена мисия е реализирана в края на май с полет на SpaceX, а през 2023 г. са планирани още три мисии, на които ще бъдат качени полезните товари на общо 9 компании и образователни институции. Platform-2, следващата споделена мисия на EnduroSat e планирана за декември 2022 година.

Space Challenges Bootcamp – образователната програма на EnduroSat, която за 13-а поредна година събира в България водещи експерти от космическия сектор и студенти от цял свят

Това е дрон

EnduroSat подкрепя втората мисия на Intuitive Machines до Луната. Планирана да се изстреля не по-рано от юни 2023 г., мисията IM-2 включва демонстрация на лунна мобилност чрез µNova (Micro Nova) Hopper. Това е дрон, който ще бъде спуснат и ще се движи по повърхността на спътника ни, носейки 1 кг товар. Той трябва да измине 25 км от първоначалното място на кацане.

Мисията на Intuitive Machines е да осигури достъп до повърхността на Луната

Идеята на създадената през 2013 г. американска компания Intuitive Machines е да завърши своята програма, която ще осигури достъп до повърхността на Луната, доставки до лунна орбита и комуникаци.

Мартин Иванов. Материалът е част от първия брой на специалното издание на списание „Мениджър“ – Tech Connect. Може да бъде намерен в дистрибуторската мрежа, както и онлайн в мобилното приложение ZinZin.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ