Без интернет и сървъри: Джак Дорси представи конкурент на WhatsApp, изграден на базата на Bluetooth

Главният изпълнителен директор на Block Джак Дорси представи Bitchat – ново децентрализирано приложение за обмен на съобщения от типа „peer-to-peer“, което работи изцяло през Bluetooth Мesh мрежи, без да е необходим интернет, централни сървъри, телефонни номера или имейли, предаде Си Ен Би Си.
Съоснователят на Twitter обяви в неделя, че бета версията е достъпна в TestFlight, като пълната бяла книга е достъпна в GitHub.
Bitchat позволява ефимерна, криптирана комуникация между близки устройства. Докато потребителите се движат във физическото пространство, техните телефони формират локални Bluetooth клъстери и предават съобщения от устройство на устройство, което им позволява да достигнат до устройства извън стандартния обхват – дори без Wi-Fi или клетъчна услуга.
Някои „мостови“ устройства свързват припокриващи се клъстери, разширявайки мрежата на по-големи разстояния. Съобщенията се съхраняват само на устройството, изчезват по подразбиране и никога не докосват централизирана инфраструктура – повтаряйки дългогодишния стремеж на Дорси за комуникация, запазваща поверителността и устойчива на цензура.
Новият проект надгражда подкрепата му за Damus и Bluesky и отразява по-широка кампания за децентрализиране на всичко - от социалните медии до плащанията.
Подобно на приложенията, базирани на Bluetooth, използвани по време на протестите в Хонконг през 2019 г., Bitchat е проектиран да продължи да работи дори когато интернет е блокиран, предлагайки устойчив на цензура начин за поддържане на връзка по време на прекъсвания или наблюдение.
Приложението поддържа и опционални групови чатове или „стаи“, които могат да бъдат именувани с хаштагове и защитени с пароли. То включва функция за съхранение и препращане, за да доставя съобщения до потребители, които временно са офлайн.
Бъдеща актуализация ще добави WiFi Direct, за да увеличи скоростта и обхвата, като по този начин ще разшири още повече визията на Дорси за комуникация извън мрежата, собственост на потребителя.
За разлика от масовите платформи за съобщения като WhatsApp и Messenger на Meta, които са собственост и са създадени от големи технологични компании и разчитат на лични данни, Bitchat работи изцяло от типа peer-to-peer, без акаунти, без идентификатори и без събиране на данни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.