Блумбърг: OpenAI води преговори за продажба на акции на стойност 86 млрд. долара

Блумбърг: OpenAI води преговори за продажба на акции на стойност 86 млрд. долара

Американската технологична компания OpenAI преговори за продажба на акции на настоящи служители на стойност 86 млрд. долара, съобщава Блумбърг, позовавайки се на запознати източници.

Стартъпът за изкуствен интелект, който стои зад чатбота ChatGPT, преговаря за сделката, известна като търгово предложение, с потенциални инвеститори, твърдят източниците. Фирмата не е финализирала разпределенията на аакции и условията все още могат да се променят, добавят те.

OpenAI, която е 49% собственост на Microsoft Corp, се ръководи от главния изпълнителен директор Сам Алтман и президента Грег Брокман. С пазарна оценка от 86 милиарда долара, OpenAI би надминала компании на Stripe и китайския онлайн търговец на дребно Shein, за да се превърне в една от най-ценните чатни компании в света, зад SpaceX на Илон Мъск и ByteDance – китайската компания зад TikTok.

Представител на базираната в Сан Франциско OpenAI не отговорил веднага на искането на Блумбърг за коментар.

Компанията е на път да генерира 1 милиард долара годишен приход, докато бизнесът внедрява все повече технологии с ИИ, предаде агенцията през август.

Миналия месец „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че OpenAI обсъжда потенциална продажба на акции, която ще оцени стартъпа на 80 до 90 млрд. долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерите на ЕС одобриха предложението България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
The Guardian: Централите на слънце и вятър в Китай са с капацитет, колкото производство на ток в Турция и Индонезия
Естония е готова да приеме самолети на НАТО с ядрени оръжия на борда
ЕС удължи санкциите срещу Русия, но не прие нов пакет
Ердоган: Тръмп се съгласи на преговори в Турция за Украйна с участието на Путин
Румънски евродепутат внесе вот на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен
Зам.-кметът по финансите на София: Успех е, че върнахме бюджета и го преразгледахме
Парламентарната група на ДПС-ДПС официално се преименува на "Алианс за права и свободи"