KPMG: Изкуственият интелект е основен инвестиционен приоритет на бизнес лидерите

KPMG: Изкуственият интелект е основен инвестиционен приоритет на бизнес лидерите

Изкуственият интелект е основен инвестиционен приоритет за бизнес лидерите, сочи ново проучване на KPMG сред 400 главни изпълнителни директори в САЩ, цитирано от YahooFinance.

Повече от две трети от главните изпълнителни директори в САЩ определят инвестициите в генеративен ИИ като основен приоритет за тяхната компания,

„Това не е само шум“, каза президентът на KPMG за САЩ Пол Ноп пред Yahoo Finance. „Това ще бъде разрушително за статуквото и изпълнителните директори му обръщат голямо внимание.“

Бумът на ИИ, предизвикан от пускането на пазара на ChatGPT от OpenAI в края на миналата година, бързо превзе корпоративна Америка. Само през последната седмица Amazon обяви инвестиция от 4 млрд. долара в стартъпа за изкуствен интелект Anthropic, Meta започна да пуска нови генеративни ИИ инструменти за рекламодатели, а Zoom разкриха ИИ продукти.

Goldman Sachs прогнозира, че инвестициите в ИИ ще се ускорят бързо и ще достигнат около 200 милиарда долара в световен мащаб до 2025 г. В дългосрочен план Goldman очаква инвестициите, свързани с ИИ, да достигнат до 4% от БВП на САЩ.

Старшият анализатор на Jefferies Брент Тил наскоро каза пред Yahoo Finance Live, че очаква Microsoft, Amazon и Google да бъдат големите печеливши от новата технология, тъй като корпоративните разходи се пренасочват към ИИ,.

Въпреки че вълнението около изкуствения интелект е ясно и бизнесът го счита за основен приоритет, може да отнеме известно време, докато тези инвестиции се изплатят.

Проучването на KPMG установи, че 62% от изпълнителните директори очакват да видят възвръщаемост на инвестициите си в ИИ в рамките на три до пет години, докато 23% очакват възвръщаемост само след една до три години.

„В момента инвестициите в изкуствен интелект все още са в доста начален стадий и днешните инвестиции до голяма степен са свързани с идеи“, добави Кноп.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ