Британският регулатор за конкуренцията разглежда инвестицията на Microsoft в OpenAI за 10 млрд. долара

Британският регулатор за конкуренцията разглежда инвестицията на Microsoft в OpenAI за 10 млрд. долара

Службата за конкуренция и пазари на Обединеното кралство (CMA) прави първоначален преглед на огромната инвестиция на Microsoft в OpenAI – компанията зад популярния чатбот ChatGPT, предаде Ройтерс.

Това превръща CMA в първия водещ регулатор, който изразява потенциални опасения за конкуренцията относно връзката на технологичния гигант с една от най-важните компании за изкуствен интелект днес.

Службата за конкуренция и пазари на Обединеното кралство посочи в изявление днес, че търси становища от заинтересовани страни, за да реши дали инвестицията на Microsoft от 10 млрд. долара в OpenAI е довела до „релевантна ситуация на сливане“, при която два или повече бизнеса са престанали или ще престанат да бъдат различни в резултат на трансакция.

Регулаторът заяви, че скоростта, с която изкуственият интелект се мащабира, е „несравнима в икономическата история“ и че напредъкът в така наречените фундаментални модели, които включват инструменти за ИИ с общо предназначение като ChatGPT, представлява „ключов момент в развитието на тази трансформативна технология .”

CMA обяви, че ще преразгледа дали партньорството на Microsoft с OpenAI е довело до придобиване на контрол – с други думи, ситуация, при която една компания има съществено влияние, де факто контрол или повече от 50% от правата на глас над друго предприятие.

„Поканата за коментар е първата част от процеса на събиране на информация от CMA и идва преди стартирането на всяко разследване във фаза 1, което ще се случи само след като CMA получи информацията, от която се нуждае от страните в партньорството“, посочи в извяление Сорча О'Керъл, старши директор по сливанията в CMA.

В отговор на изявлението на CMA президентът и заместник-председател на Microsoft Брад Смит обърна внимание на придобиването от Google през 2014 г. на британската ИИ лаборатория DeepMind, като каза, че партньорството на Microsoft с OpenAI е различно от тази сделка.

„От 2019 г. изградихме партньорство с OpenAI, което насърчи повече иновации и конкуренция в областта на изкуствения интелект, като същевременно запази независимостта на двете компании“, каза Смит от Microsoft в изявление в петък.

„Единственото нещо, което се промени е, че сега Microsoft ще има наблюдател без право на глас в борда на OpenAI, което е много различно от придобиване като покупката на DeepMind от Google в Обединеното кралство. Ще работим в тясно сътрудничество с CMA, за да предоставим цялата необходима информация“, добави той.

Отделно, CMA прави преглед на ИИ индустрията, за да оцени какви рискове и възможности представят базовите модели и какви принципи трябва да се приложат към технологията, за да се предотвратят нарушения на конкуренцията и защитата на потребителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ