Digital Age: 8 съвета как да се предпазите от много изгодни и също толкова фалшиви оферти онлайн

Digital Age: 8 съвета как да се предпазите от много изгодни и също толкова фалшиви оферти онлайн

Онлайн пазаруването може да бъде удобство, но и проклятие. Ако попаднете на фалшив онлайн магазин, който успешно може да ви заблуди, че можете да си купите три фантастични маркови рокли висша мода на супер намаление, със сигурност, освен сумата, с която ще изгорите, може да станете жертва на кражба на самоличност.

Търсачите на изгодни покупки трябва да бъдат бдителни тази година, тъй като през следващите се очаква да се увеличат измамите при онлайн пазаруване. Ново проучване на Census­wide разкрива, че почти всеки четвърти потребител (24%) е станал жертва на такава измама през последната година.

Тъй като годишно се съобщава за над милиарди загуби от измами при онлайн пазаруване, експертите по киберсигурност призовават купувачите да бъдат нащрек, особено като се има предвид, че дрехите, подаръците и техниката са начело на списъка с популярни примамки за измами.

В тази статия ще ви покажем няколко лесни стъпки, които можете да предприемете, за да потвърдите, че сайтът, който посещавате, е легитимен, преди да кликнете върху заветния бутон "Купи сега". Може да е трудно да се разпознае фалшив, измамен или мошенически уебсайт, тъй като измамниците умеят да имитират официални сайтове, като копират тяхната търговска марка.

Въпреки това често има някои признаци, които показват, че става въпрос за измамен сайт. Тук сме събрали няколко лесни проверки, които можете да следвате, за да разберете дали даден онлайн търговец на дребно е легитимен, преди да се разделите с парите си.

Ето 8 стъпки за разпознаване на фалшив онлайн магазин

1. Прекалено добра, за да е истина?

Когато видите много ниски цени или невероятни на пръв поглед отстъпки онлайн, трябва да сте малко подозрителни. Ако цените изглеждат твърде добри, за да са истина, вероятно е така.

Измамническите уебсайтове използват изключително ниски цени, за да примамят жадните за изгодни сделки купувачи, за да продадат бързо фалшиви, подправени или дори несъществуващи стоки.

Неочакваните обаждания, имейли или съобщения трябва да предизвикват подозрения, особено ако от вас се иска да предоставите лични данни или данни за плащане. Много необичайно е легитимни организации да се свържат с вас и да поискат поверителна информация, ако не очаквате това. Ако не сте 100% убедени в самоличността на обаждащия се, оставете слушалката или съобщението без отговор и се свържете директно с компанията.

Имейлите или съобщенията, в които има правописни и граматически грешки, са сигнал за измама. Легитимните организации рядко - или обикновено никога - допускат правописни или граматически грешки в имейлите си до вас, тъй като те са изготвени от професионалисти и са проверени, преди да бъдат изпратени.

2. Разгледайте уебсайта преди покупка

Отделете няколко минути, за да разгледате уебсайта. Посетете началната страница и по-специално страницата "За нас" и прочетете текста там. Обърнете внимание на езика и ако веднага ви се набиват на очи правописни и граматически грешки или фрази, които не ви звучат съвсем правилно, независимо дали на български или английски, вече имате още един жокер, който ви подсказва, че си имате работа с нещо нередно. Също така трябва да проверите дали на уебсайта има информация за контакт. Реномираните и легитимни компании винаги ще посочват начини за връзка с тях; ако уебсайтът няма страница "Свържете се с нас", той може да е измамен.

Тези аспекти могат да означават, че сайтът, който разглеждате, не е истински и е съставен от някой, който иска да направи бърза печалба, и ако нито една от тези информации не е налична, трябва да разглеждате уебсайта като силно подозрителен.

3. Проучете внимателно URL адреса

Някои измамни сайтове имат URL адреси, които на пръв поглед изглеждат като тези на легитимните. Преди да въведете личната си информация, отделете време, за да проучите URL адреса.

Ако сте използвали търсачка, за да стигнете до сайта, погледнете в адресната лента, за да потвърдите, че сте попаднали на желаната от вас уебстраница.

Просто въведете URL адреса сами и след това задължително да проверите за правописни грешки. Някои киберпрестъпници създават сайтове, които се различават само с една буква от истинските сайтове, надявайки се, че ще въведете погрешно URL адреса.

4. Щракнете върху иконата на катинара в адресната лента

Освен че е добре да изучавате URL адреса, потърсете икона на катинарче в адресната лента. Ако щракнете върху нея, падащото поле ще предостави информация за сигурността на сайта, включително:

  •     дали сертификатът за сигурност е валиден
  •     броя на използваните бисквитки
  •     други настройки на сайта

Иконата на катинар в адресната лента обикновено означава, че сайтът е проверен като сигурен.

Това не е безотказно: Някои фалшиви сайтове са успели да копират иконата на катинар. Също така е вярно, че дори ако даден сайт се счита за сигурен, той все още може да бъде хакнат.

5. Използвайте програма за проверка на уебсайтове

Можете да проверите легитимността на всеки уебсайт, като използвате онлайн услуги за проверка: отидете на UrlVoid.com и въведете URL адреса на уебсайта в лентата. След това можете да видите всички видове подробности за сайта. UrlVoid.com генерира доклад и прекарва уебсайта през множество списъци, за да види дали се появяват някакви предупредителни знаци.

Отидете на Google Transparency Report (Доклад за прозрачност на Google), който може да ви покаже колко безопасен е даден уебсайт. След като се озовете на началната страница, просто въведете URL адреса в полето "Check site status" (Проверка на състоянието на сайта) и натиснете клавиша Enter.

6. Разчитайте на браузъра си

Ако поддържате браузъра си актуализиран и имате антивирусен софтуер на компютъра си, той би трябвало да ви информира, когато попаднете на опасен сайт.

Ако видите на екрана предупреждение "Не е сигурно", излезте от сайта или затворете страницата.

7. Търсете символ за доверие

Независимо дали става дума за Better Business Bureau, PayPal или Google, печатите за доверие показват на потребителите, че могат да извършват сигурни транзакции.

Все пак трябва да кажем, че никога не трябва да се доверявате на даден уебсайт само въз основа на печат или значка на сайта. Ако не сте използвали сайта досега, винаги го проучвайте добре, преди да въведете личната си информация.

8. Прочетете отзивите

Друг чудесен начин да разберете дали даден уебсайт е легитимен или не, е да прочетете отзиви от различни източници. Trustpilot е сайт за ревюта, който ви позволява да видите какво казват истинските клиенти за уебсайтове, продукти и услуги.

Сайтът разполага и със страница за прозрачност на бизнеса, която може да ви каже повече за онлайн търговеца, който възнамерявате да използвате.

Когато пазарувате онлайн, не забравяйте да се съобразявате с предупрежденията за киберсигурност и бъдете предпазливи, когато усетите, че нещо не е наред. Малко старание може да ви спести голямо главоболие по пътя нататък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ