Digital age: Техно пробиви и открития

Digital age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Време е за нашия редакторски подбор в редовната ни седмична рубрика.

Технология на NASA успешно изпрати лазерен сигнал на 460 млн. километра

Снимка: Shutterstock

Технологичният демонстрационен експеримент DSOC (Deep Space Optical Communications) на NASA постигна важен крайъгълен камък в развитието на космическите комуникации - той успешно изпрати сигнал от Земята до сондата Psyche, която беше на максималното разстояние между Марс и Земята, тоест около 460 милиона километра. Агенцията също така обясни, че това завършва първата фаза на демонстрация на DSOC на борда на сондата Psyche от изстрелването ѝ на 13 октомври 2023 г.

Това е значително постижение -  лазерните комуникации изискват много високо ниво на прецизност и екипът, който отговаря за операциите, не може да знае със сигурност колко ще се влоши ефективността на големи разстояния. „Сега методите, които използваме за проследяване и насочване, са валидирани, потвърждавайки, че оптичните комуникации могат да бъдат надежден начин за изследване на Слънчевата система “, казва Мехра Шринивасан, ръководител на проекта в JPL.

Експериментът Deep Space Optical Communications, управляван от JPL, се състои от лазерен предавател и две наземни станции - телескопът  „Хейл“ с диаметър 5 метра в обсерваторията Паломар в Сан Диего, Калифорния. Той служи като станция за обратна връзка, към която лазерен предавател изпраща данни от дълбокия космос. Комуникационната лаборатория за оптичен телескоп в съоръжението Mesa на JPL в Калифорния, служи като станция за връзка, способна да предава 7 киловата лазерна мощност за изпращане на данни към предавател. Чрез предаване на данни със скорост 100 пъти по-висока от радиочестотите, лазерите могат да позволят предаването на сложна научна информация, както и на изображения с висока разделителна способност и видео, необходими за следващата голяма стъпка на човечеството, когато астронавтите  ще пътуват до Марс и отвъд него. Данните, събрани по време на технологичната демонстрация, се изпращат към и от сондата Psyche под формата на битове, кодирани в близка инфрачервена светлина, която е с по-висока честота от радиовълните.

Вградени слънчеви клетки доставят директно енергия на телефони, коли и сгради

Снимка: Shutterstock

През последните години приложението на слънчевата енергия нараства поради значителния напредък във фотоволтаичните технологии. Сега изследователите разработиха високоефективни прозрачни слънчеви клетки. Според екипа тази технология скоро може да бъде интегрирана директно в стъклените повърхности на смартфони, автомобили и сгради, за да им доставя енергия. През март екип от Националния университет за наука и технологии в Улсан (UNIST) в Южна Корея разработи фотоелектрохимично устройство за производство зелен водород. Съвсем неотдавна друг екип на UNIST, подкрепен от Корейския институт за оценка и планиране на енергийни технологии, постигна ново постижение чрез разработване на кристална силиконова соларна клетка, която съчетава изключителна прозрачност и висока ефективност.

Тези прозрачни слънчеви клетки представляват обещаващ напредък в производството на възобновяема енергия. За разлика от конвенционалните слънчеви клетки, те могат да бъдат интегрирани директно в стъклени повърхности. Въпреки това, преди да направят това, изследователите трябваше да преодолеят редица сериозни технически проблеми, по-специално използването на метални проводници, което намали ефективността и естетиката. За да преодолее тези препятствия, изследователският екип избра технологията за пълен обратен контакт (ABC). Тази конфигурация позволява всички компоненти на соларния масив да бъдат поставени в задната част, осигурявайки естетически ефект. „Поставихме всички компоненти на задната страна на слънчевата клетка, което доведе до предна повърхност, която е напълно прозрачна и безцветна, точно като обикновеното стъкло“, казаха от екипа технолози в прессъобщение.

Електрически самолет каца и излита от ултра къси писти под 100 метра

Снимка: Getty Images

Самолетите Electra са способни да излитат и кацат на ултракъси писти, по-малки от 100 метра. Наскоро военните в САЩ оцениха възможностите на електрическия самолет Ultra Short. Летателното средство прилича на обикновен частен самолет, но има монтирано отгоре крило и големи задкрилки, за да се увеличи максимално повдигането от неговите 8 електрически мотора.

Разработчиците твърдят, че машината може да излита и каца на нестандартни площадки с размери само 91x30 метра, например пасище или футболно игрище. Самолетът има запас от 800 километра и може да се движи с крейсерска скорост до 320 км/ч. За безопасността на полета е предвиден резерв на батерията от 45 минути. Разрешено е маневриране на свръхмалки височини и ниски скорости, което е особено ценно за военните. Освен това самолетът разполага със стандартно генераторно оборудване, което позволява да се използва като мобилна електроцентрала с мощност 600 kW. Според ръководството на Electra самолетите на компанията могат да заменят хеликоптерите с икономии до 70%. По време на работа създават много по-малко шум, което също е предимство за военните.

Роботизирани мулета пренасят товари до 900 кг в армията на САЩ

Снимка: General Dynamics

Армията на САЩ започна да получава мулета-роботи, предназначени да доставят до 900 кг оборудване в бойните зони, което значително ще намали физическото натоварване на личния състав. Договорът за доставка на роботи беше сключен с един от най-големите германски военни доставчици Rheinmetall Vehicles и американската компания HDT Expeditionary Systems, които ще получат по 22 милиона долара за всеки робот. От тях трябва да бъдат изработени общо 8 опитни образци.

До момента американската армия е получила 16 осемколесни радиоуправляеми робота S-MET от General Dynamics Land Systems, предназначени да носят товар с тегло 450 кг. Те са оборудвани с различни оръжейни системи и могат да се използват и за евакуация на ранени и обезвреждане на експлозиви. Освен че ще удвоят товароносимостта си, сега новите мулета-роботи ще бъдат по-тихи, по-надеждни и по-мощни. Арсеналът на робота S-MET включва система за включване към мрежата (независимо от особеностите на електросистемата на държавата), безжични клетъчни комуникации и открита модулна архитектура, която опростява и намалява разходите за поддръжка.

Монокуляр с камера прави ясни нощни снимки на разстояние до 100 м

Снимка: Shutterstock

Компанията Duovox представи подобрена Ultra Pro версия на своя монокуляр за нощно виждане, заедно с малка камера за смартфон. Всичко заедно, както компанията обещава, гарантира на потребителите „наистина пълноцветен свят“ по време на нощно снимане. Миниатюрната камера се свързва към USB-C порта на смартфона. Тя е оборудвана с 90-градусов широкоъгълен обектив с бленда F/0.9, захранва се от батерия за смартфон и осигурява нощен обхват на снимане до 100 м.

1/1,79-инчов CMOS сензор с разделителна способност 3,75 x 3,75 микрона осигурява 60% подобрение на цветните нощни изображения в сравнение с предишния модел Ultra. Той улавя много повече светлина, когато е съчетан със „супер-бърза“ бленда F/0,8 и подобрявайки качеството на изображението. Дори без помощта на изкуствен интелект, разработчиците са успели да постигнат почти сто процента яснота на изображението. Ultra Pro заснема кадри с резолюция 1080 пиксела. Подобно на Ultra, устройството разполага с 850nm IR осветяване, което позволява избирането на желаното ниво на осветеност, за да бъдат виждани обекти на разстояние до 1 км. Източникът на  захранване на монокуляр е Li-Po батерия с тегло 700 г и период на работа 10 часа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ