Digital age: Техно пробиви и открития
Какво ново в света на технологиите и откритията? Време е за нашия редакторски подбор в редовната ни седмична рубрика.
Светещи дървета могат да бъдат монтирани по тротоари и градски паркове
Снимка: Shutterstock
Специалисти от швейцарската компания Empa разработиха технология за създаване на светещи дървета. Тяхната цел е да осигурят на градовете пасивен източник на светлина, който работи без загуба на енергия. Те не гарантират много, но парковете и алеите могат да бъдат посещавани без използване на допълнително осветление. Принципът на работа на такива лампи се основава на естествената способност на някои видове гъбички да луминисцират. Недостатъкът е, че това се случва по време на абсорбцията на дървесна маса, така че всеки такъв източник на светлина е за еднократна употреба и има ограничено време за работа. Задачата на екипите беше да изберат видовете дърво и гъбички, които да осигурят максимална продължителност на сиянието. Това са гъбичките Desarmillaria tabescens и балсово дърво, чиято комбинация осигурява блясък за 10 дни. Тази гъба разрушава лигнина в структурата на дървото, но запазва неговата цялост, което прави възможно създаването на източници на светлина там, където е необходимо. Първо обаче е необходимо дървото и гъбичките да се държат в много влажна среда за около три месеца и след това да се осигури стабилен приток на кислород, в противен случай реакцията на светене няма да започне. Очевидно това не е икономически най-изгодният вариант. Въпреки това, това изследване предоставя основа за създаване на по-ефективни видове биолуминесцентно дърво.
Първата лунна вертикална слънчева батерия премина тестовете си за мисия до спътника на Земята
Снимка: Shutterstock
Компанията Lockheed Martin завърши нтестовете на прототипа Lunar Vertical Solar Array - вертикален слънчев панел, който ще бъде използван на Луната като част от програмата Artemis. Лунната вертикална слънчева батерия е технология, предназначена да захранва бъдещи лунни бази на южния полюс на Луната, където дългата сянка пречи на конвенционалните слънчеви панели да работят. Системата е част от програмата на НАСА Lunar Vertical Solar Array Technology (LVSAT), която през 2022 г. финансира три различни компании за разработване на иновативни решения за слънчева енергия на Луната. Финансираните компании включват Lockheed Martin, Honeybee Robotics, компания, собственост на Blue Origin, и Astrobotic. И трите компании получиха приблизително 20 милиона долара финансиране.
Прототипът на Lockheed Martin е проектиран да улавя слънчевата светлина върху сенките на лунния терен, създаден от кратери и камъни. Тези сенки са особено дълги на южния полюс, където падането на слънчевите лъчи е почти успоредно на земята. Вертикалните решетки, които имат максимална височина от 20 метра, могат автоматично да се удължават, прибират и самонивелират, като оптимизират ефективността на производството на енергия. За разлика от предишните технологии, дизайнът на Lockheed осигурява 50 процента повече мощност с 30 процента намаление на теглото. Дизайнът е завършил успешно термично тестване, тестване на симулиран реголит и тестване на издръжливост при изключително ниски температури до -230°C, за да симулира условията на лунната нощ. „ Ако сме сериозни за устойчивото изследване на Луната, трябва да изградим стабилна инфраструктура “, казва Кристи Якомини, програмен мениджър LVSAT в Lockheed Martin.
„Умен“ микроскоп показва тайните на микросвета на телевизора и телефона
Снимка: Shutterstock
Стартиращата компания BeaverLab е по-близо до стартирането на масово производство на микроскопа Darwin MX Pro, което е планирано за януари 2025 г. Това устройство е насочено към бъдещи изследователи, които ще могат да видят микросвета в удобен формат. А именно – на екрана на таблета, с функции за дигитална настройка на картината вместо надничане в окулярите. Darwin MX Pro е оборудван с 1/3-инчов оптичен сензор, който осигурява заснемане на изображения с резолюция 2560 x 1440 пиксела. Данните, включително 2K видео запис, могат да бъдат записани на 8GB устройство за съхранение или прехвърлени чрез Wi-Fi към външни устройства - телевизори, смартфони и др. Гарантирана е автономна работа до 6 часа с едно зареждане на батерията. Изображението се показва на 9-инчов IPS сензорен дисплей с 24-бита цвят. Налични са три нива на увеличение, до изучаване на обекти с размер до 0,01 микрона. Микроскопът е снабден с редица инструменти за обработка на изображения - подобряване на дълбочината, настройка на контраста, изолиране на фона, настройка на нюанси. Текущата цена е определена на $249, за да направи устройството възможно най-достъпно за повечето студенти.
Електрически екзошорти помагат да се води активен начин на живот
Снимка: Shutterstock
Екип от учени от Техническия университет в Мюнхен създаде нов тип екзоскелет във формат на шорти с минимални размери. Това е универсален продукт, който се адаптира както към физиологичните особености на носещия, така и към неговата възраст и вид движение. Неговата задача е да намали натоварването на опорно-двигателния апарат, но в същото време да го поддържа. Както обясняват разработчиците, хората с наднормено тегло или проблеми със ставите понякога се затрудняват да се движат. Новият екзоскелет премахва част от натоварването от тялото (еквивалента на 6-10 кг тегло), което улеснява придвижването пеша. За младите и енергични хора, при движение нагоре, разходът на енергия намалява с 18%, за по-възрастните с 10%. Това помага на хората да започнат да се движат и да водят активен начин на живот.
Системата се нарича WalkON и се състои от система от колани и сензори, които следят характеристиките на движение на конкретен човек. В зависимост от движенията си, лентите около квадрицепсите променят напрежението и поддържат този мускул, намалявайки натоварването на краката. Това работи ефективно както при ходене, така и при джогинг. Почти всички оператори на устройства му дадоха висока оценка въз основа на резултатите от теста.
Швейцарската църква в Люцерн отвори изповедалня с Христос с изкуствен интелект
Снимка: Shutterstock
Група ентусиазирани теолози проведоха експеримент в църква в Люцерн, Швейцария, като инсталираха компютър със специална версия на изкуствен интелект /ИИ/ в кабината за изповед. Той беше наречен на шега "електронният Исус", което отразява два ключови фактора. Първо, този изкуствен интелект е обучен върху теологични текстове и е адаптиран да води разговори на религиозни теми. Второ, това е безлична и напълно безпристрастна машина, така че енориашите могат да бъдат изключително откровени с нея. Резултатът от експеримента, както се очакваше, се оказа противоречив. Повече от хиляда души се съгласиха да разговарят с ИИ-Исус, повечето от които приеха задачата сериозно. Някои получиха положителен опит, други отрицателен, тъй като ИИ не успя да разпознае емоциите и фините чувства на тези, които правеха признания. Поради това реакцията му към проблемите на живите и психически страдащи хора понякога беше неадекватна.
От друга страна, ИИ демонстрира най-важното качество - той „слушаше“ всеки човек, независимо от проблемите му. И не осъди никого, поне не директно, защото така беше програмиран. Това води до двойна ситуация - ИИ е способен да говори и да получава информация на повече от сто езика и не отказва изповед на никого. Но той по никакъв начин не може да помогне на хората с техните проблеми, но винаги е готов да ги изслуша.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.