Digital Age: Техно пробиви и открития

Digital Age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията - вижте нашата седмична селекция

Xiaomi показа таблет и смартфон, посветени на Хари Потър

Xiaomi анонсира смартфона Redmi Turbo 3 и таблета Redmi Pad Pro, направени в стила на Хари Потър. Снимки на джаджите бяха публикувани от президента на Xiaomi Лу Уейбинг на страницата му в китайската социална мрежа Weibo. Пълното представяне на смартфона и таблета, включително обичайния дизайн, ще се състои на 10 април. Компанията обаче вече обяви, че устройствата ще бъдат пуснати в ексклузивна версия, наречена Harry Potter Edition.

Миналата година компанията вече пусна Redmi Note 12 Turbo с дизайн, вдъхновен от Хари Потър. Около 100 фенове на франчайза бяха отговорни за дизайна на външния вид на смартфона и неговите аксесоари. Както Weibin отбелязва, таблетът ще бъде първото устройство в своята категория, което ще бъде пуснато в сътрудничество с популярния сериал за магьосници. На смартфона Redmi Turbo 3 се приписва подфлагмански чип Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3, 200 MP основна камера и OLED екран с честота на опресняване на изображението от 120 Hz. Таблетът Pad Pro ще има голям 12.1-инчов IPS екран с резолюция 2.5K и честота 120 Hz, както и процесор Snapdragon 7 Gen 2.

Снимка: Shutterstock/AI

Apple активно се подготвя за пускането на сгъваемо устройство

Apple активно разработва сгъваеми устройства, въпреки слуховете, че проектът е затворен. Това съобщи ITHome с позоваване на Economic Daily. Според източника през 2025 г. се очаква потенциално представяне на iPhone или iPad с гъвкав екран. Компанията възнамерява да пусне подобно сгъваемо устройство, за да засили позициите си в тази категория устнойства. В момента Samsung и Huawei заемат повече от 80% от световния пазар на сгъваеми устройства, но това може да се промени с пускането на пазара на устройството на Apple. 

Компанията създава сгъваеми прототипи от години и вече е разработила поне два сгъваеми iPhone, които приличат на Galaxy Flip. Компанията възнамерява да създаде устройство с външен дисплей, чиято дебелина в сгънато състояние не надвишава iPhone 15. Експертите обаче смятат, че плановете на Apple може да бъдат възпрепятствани от факта, че доставените части не отговарят на изискванията на компанията. Според слуховете, Apple все още не е пуснала устройство с гъвкав екран поради дисплеи, които отказват с времето.

Снимка: Getty Images

В Дубай се проведе първото в света състезание с реактивни раници

В Дубай завърши събитие, наречено “Dubai Jet Suit Race”, в което пилоти с реактиви раници се състезаваха в най-бързата надпревара. Спонсор на състезанието беше компанията Gravity, а цената на една реактивна раница беше средно 400 хиляди долара. Поради това, наред с други неща, броят на участниците беше ограничен, а самото състезание се оказа не особено вълнуващо - никой не искаше особени рискова за повреда на раницата или увреждане на здравето. Теоретично всичко може да е различно, защото всеки състезател разполага с 1050 конски сили, разпределени между седем реактивни двигателя. Това е повече от танковете на водещите армии на света, но само тук цялата мощност е средоточена в ръцете на един човек.

Реактивните раници биха могли да се ускорят до впечатляващи скорости, но с този метод на движение е невъзможно да се защити човек от непредвидени обстоятелства. Оборудването тежи 26 кг, плюс това на пилота е окачен бидон с 15 литра гориво. Уви, това е достатъчно само за 9 минути полет, така че няма нужда да говорим за грандиозно шоу с трикове във въздуха. Участниците в състезанието просто прелетяха по протежение  5-метровите надуваеми ограничители, маркиращи трасето, без да се опитват да се състезават помежду си. Такъв полет до голяма степен остава експериментална маневра и никой не иска да падне от високо с висока скорост, дори във водата.

Снимка: Shutterstock/AI

Ново фолио за прозорци охлажда дома без климатик

Изследователи от университета „Нотр Дам“ представиха нов тип покритие, предназначено да намали нагряването на помещенията от слънчева светлина. Това обаче не намалява нивото на осветеност вътре в стаята. Това позволява да бъдат използвани обикновени прозорци без допълнителни устройства и значително да се спести от работата на климатиците. Първоначално разработчиците са се занимавали със създаването на многослойни структури, които приличат на „пластова торта“ от материали с определени параметри на пречупване на светлината. Ако бъде избрана правилната комбинация от слоеве, може да се поручи пасивен филтър, който ще пропуска светлина при строго определени дължини на вълната. И ако бъде добавен слой от полимер на основата на силиций към него, тогава такъв материал също ще отразява топлинното излъчване на слънчевата светлина навън. Трудността беше, че желаната комбинация можеше да бъде намерена само чрез проба и грешка, за което технолозите не искаха да губят време и ресурси. Затова те използваха квантов компютър и алгоритми за машинно обучение, за да решат този проблем. След като системата започна да „разбира“ какво се изисква от нея, тя намери желаната комбинация от слоеве с относителна лекота.

Авторите на разработката обясниха, че полученото покритие отразява по-голямата част от енергията на слънчевата светлина, независимо от ъгъла на нейното падане. И тъй като Слънцето се движи по небето през деня, този ъгъл постоянно се променя, плюс трябва да се вземат предвид географските особености на региона, където се използва технологията. Изкутвен интерект успя да проектира материал, който може да се нарече универсален.

Покритието работи както когато стъклото на прозореца е ориентирано вертикално, така и когато е ориентирано хоризонтално, като при прозорец на автомобил. Разликата в температурата вътре спрямо обикновеното стъкло е 5-7 градуса. Въпреки това, дори ако технологията не види практическа употреба, тя ще остане ярък пример за използването на изкуствен интерект за проектиране и оптимизация при решаването на практически проблеми.

Снимка: Shutterstock

Роботизираната количка Kilo транспортира товари до 100 кг

Лабораторията за иновации Fast Forward на Piaggio Group представи самоходната роботизирана количка Kilo на изложението Modex в Атланта. Тя е предназначена да помогне на работниците в предприятия и складове да транспортират малки товари. Kilo е плоска платформа с размери 81x56 cm с осем точки на закрепване, която може да носи товари с тегло до 100 кг. Оборудвана е с 4D радар, който позволява роботът да следва своя оператор, докато той извършва работа по преместване на товари.

Количката-робот е оптимизирана да открива и предвижда човешки действия. Тя се движи със скорост около 5 км/ч (което съответства на скоростта на вървящ човек) и може да преодолява наклони до 5 градуса. Времето за зареждане на Kilo е 3 часа, след което може да работи до 10 часа. Има опция за работа като част от колона, която също послушно следва оператора на безопасно разстояние.  Роботът е оборудван с дебютния софтуер за автономно поведение на PFF, с помощта на който Kilo може да се движи автономно, включително по предварително определени маршрути. Вградената у памет успява да съхрани повече от сто от тях. Придвижвайки се из територията на предприятие или склад, роботът непрекъснато сканира околното пространство и създава 3D карта на него.

Снимка: Shutterstock/AI

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ