Digital Age: Технологичната война между САЩ и Китай ще се разгорещи, който и да е в Белия дом

Digital Age: Технологичната война между САЩ и Китай ще се разгорещи, който и да е в Белия дом

Технологичната война между САЩ и Китай почти сигурно ще се разгорещи, независимо от това дали изборите за американски президент на 5 ноември ще бъдат спечелени от републиканеца Доналд Тръмп или демократа вицепрезидент Камала Харис.

Очакват се нови усилия за забавяне на потока от китайски чипове, интелигентни коли и друг внос в САЩ, заедно с повече ограничения върху инструментите за производство на полупроводници и високо ценените ИИ чипове, насочени към Китай, според бивши служители от администрациите на Байдън и Тръмп , експерти от индустрията и хора, близки до кампаниите.

В своята кампания вицепрезидентът Харис каза, че ще се погрижи „Америка, а не Китай, да спечели състезанието за 21-ви век“, докато републиканският кандидат Тръмп представи непрекъснато нарастващите мита като лекарство за всичко, свързано с борбата срещу китайците, включително и в областта на технологичния напредък, пише Карен Фрайфелд за Ройтерс.

Накратко, битката да се попречи на парите и технологиите на САЩ да подкрепят военните способности на Китай и усилията на страната в сферата на изкуствения интелект ще ескалира, било то при Харис, или при Тръмп.

„Виждаме отварянето на нов фронт на студената технологична война между САЩ и Китай, който е фокусиран върху данни, софтуер и свързани устройства“, коментира Питър Харел, бивш служител по националната сигурност в администрацията на Байдън.

Миналия месец САЩ предложиха правила, които имат за цел да попречат на появата на свързани автомобили, произведени с китайски компоненти, на американските пътища. Тази пролет беше приет закон, според който американския бизнес на приложението за кратки видеа TikTok трябва да бъде продаден от китайската му компания майка, като в противен случай то ще бъде забранено в САЩ.

„Свързаните автомобили и TikTok са само върхът на айсберга“, отбеляза Харел.

Ако Харис спечели изборите, нейният подход вероятно ще бъде по-целенасочен и координиран от този на Тръмп, казват хора, близки до двете администрации.

Например, тя вероятно ще продължи да работи със съюзниците на САЩ, подобно на администрацията на Байдън, за да попречи на американските технологии да се озовават в ръцете на китайската армия, каза Харел.

Администрацията на Тръмп, от друга страна, може да действа по-бързо и да бъде по-склонна да наказва непокорните съюзници.

„Мисля, че научихме от първия мандат на президента Тръмп, че той има предпочитания към предприемането на действия“, коментира Джеймисън Гриър, бивш началник на кабинета на Робърт Лайтхайзър, търговски представител на САЩ при Тръмп.

Назак Никахтар, служител на Министерството на търговията при Тръмп, който познава настоящите му съветници, очаква администрацията на Тръмп да бъде „много по-агресивна по отношение на политиките за контрол на износа спрямо Китай“.

Тя очаква „значително разширяване на списъка с юридически лица“, за да се обхванат филиали и бизнес партньори на регистрирани компании. Списъкът ограничава износа до компаниите в него. Тръмп добави китайската Huawei Technologies към списъка за нарушаване на санкциите.

Никахтар отбеляза, че няма да бъде изненадана, ако администрацията на Тръмп наложи ограничения не само върху вноса на китайски чипове, но и върху „определени продукти, съдържащи тези чипове“.

Тя очаква Тръмп да бъде по-твърд от Харис към съюзниците, които не следват примера на САЩ. Философията на Тръмп е по-скоро насочена към пръчката, вместо към моркова, каза тя.

Бил Райнш, бивш служител в Търговския отдел по време на администрацията на Клинтън, смята, че Тръмп има вероятност да използва „чук“ при взаимодействието си с контролните органи, дока Харис би използвала „скалпел“.

„Подходът на Тръмп е всеобхватен, което се вижда най-ясно в настоящите му предложения за тарифи“, каза Райнш.

Тръмп каза, че ще наложи мита от 10 или 20 процента върху целия внос (не само китайски) и 60 процента или повече върху китайския внос.

Харис описа тарифния план на Тръмп като данък върху потребителите, но администрацията на Байдън вижда необходимостта от целеви тарифи, включително увеличаване на ставката за полупроводници от 25 процента на 50 процента до 2025 г.

Китай многократно е заявявал, че ще защити своите права и интереси. Миналата година Пекин взе под прицел американския производител на чипове с памет Micron Technology, след като Вашингтон наложи серия от мерки за контрол върху износа на американски чипове и оборудване за производство на чипове. САЩ обвиниха Пекин, че наказва други американски компании на фона на нарастващо напрежение.

Уилбър Рос, министър на търговията при Тръмп, каза, че САЩ трябва да бъдат твърди към Китай, но и да подхождат стратегически.

„Би било много опасно просто да се опитаме да ги отрежем“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ