Долната камара на конгреса на САЩ прие законопроекта срещу TikTok. Битката се пренася в Сената

Долната камара на конгреса на САЩ прие законопроекта срещу TikTok. Битката се пренася в Сената

Долната камара на конгреса на САЩ прие законопроекта срещу TikTok. Битката се пренася в Сената

Камарата на представителите на САЩ одобри законопроект, който призовава китайския технологичен гигант ByteDance да продаде американските активи на TikTok, като в противен случай приложението за споделяне на кратки видеа на практика ще бъде забранено в САЩ, предаде Си Ен Би Си.

Мярката беше приета с убедителни 352 гласа „за“ и 65 „против“,

Законодателството, наречено Закон за защита на американците от приложения, контролирани от чуждестранни врагове, беше представено на 5 март. Два дни по-късно членовете на Камарата на представителите на комисията по енергетика и търговия гласуваха единодушно за одобряване на законопроекта, който посочва TikTok като заплаха за националната сигурност, тъй като се контролира от чуждестранен противник.

Законопроектът сега се насочва към Сената, където е изправен пред несигурно бъдеще, тъй като сенаторите изглеждат разделени относно законодателството, а други федерални и щатски усилия за забрана на TikTok са в застой.

„Този процес беше таен и законопроектът беше прокаран поради една причина: това е забрана“, каза говорител на TikTok след гласуването. „Надяваме се, че Сенатът ще разгледа фактите, ще изслуша своите избиратели и ще осъзнае въздействието върху икономиката, 7 млн. малки предприятия и 170 млн. американци, които използват нашите услуги.“

В кратък видеоклип, публикуван в социалната мрежа, главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Цзъ Чу коментира „разочароващо гласуване в Камарата на представителите“, и каза, че законопроектът „дава повече власт за шепа други компании за социални мрежи“ и че „това също така отнема милиарди долари от джобовете на създателите и малкия бизнес“.

„През последните няколко години ние инвестирахме, за да запазим вашите данни в безопасност в нашата платформа, без външна манипулация; ние се ангажирахме да продължим да го правим“, каза Чу. „Това законодателство, ако бъде подписано в закон, ще доведе до забрана на TikTok в Съединените щати, дори вносителите на законопроекта признават, че това е тяхната цел“, добави той.

По думите му TikTok „ще продължи да прави всичко възможно, включително упражняване на нашите законни права, за да защитим тази невероятна платформа, която изградихме с вас.“

Президентът Джо Байдън, който създаде официален акаунт в TikTok през февруари като част от предизборната си кампания, каза преди това, че ще подпише законопроекта, ако бъде приет, а прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер призна, че Белият дом предоставя „ техническа помощ” при изработването на законодателството.

Въпреки че членовете на Камарата, които изготвиха законопроекта, казаха преди това, че той „не забранява TikTok“, законодателството в сегашната му форма изисква ByteDance да се откаже от TikTok в рамките на приблизително шест месеца, за да може приложението „да остане достъпно в Съединените щати“. Ако законопроектът бъде приет, собствениците на магазини за приложения като Apple и Google заедно с компаниите за интернет хостинг ще имат забрана да поддържат TikTok и други приложения, които са свързани с ByteDance.

Законодатели от двете партии твърдят, че TikTok представлява риск за националната сигурност поради предполагаемите връзки на приложението с Китайската комунистическа партия – нещо, което Чу отрече по време на изслушванията в Сената. От друга страна, организации за технологична политика и граждански свободи като Американския съюз за граждански свободи и Knight Institute се противопоставиха на законопроекта поради опасения, че той ще наруши Първата поправка към Конституцията на Съединените американски щати.

Междувременно републиканският кандидат за президент Доналд Тръмп каза в интервю за Си Ен Би Си по-рано тази седмица, че е загрижен, че забраната на TikTok също ще направи Meta - майката на Facebook, по-мощна компания.

„Без TikTok можете да направите Facebook по-голям и аз смятам Facebook за враг на хората“, каза Тръмп.

Коментарите на бившия президент бяха забележителни, като се има предвид, че администрацията на Тръмп, позовавайки се на опасения за националната сигурност, преди това се опита да премахне TikTok от магазините за приложения през 2020 г. и също така призова ByteDance да се откаже от приложението. През същата година Microsoft обмисляше придобиване на TikTok в сделка, варираща между 10 и 30 милиарда долара, но в крайна сметка преговорите между двете компании се провалиха и администрацията на Байдън в отмени заповедта на администрацията на Тръмп.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ