Джейми Даймън очаква ИИ да има подобно въздействие върху човечеството, каквото оказаха електричеството и компютрите

Джейми Даймън очаква ИИ да има подобно въздействие върху човечеството, каквото оказаха електричеството и компютрите

Джейми Даймън очаква ИИ да има подобно въздействие върху човечеството, каквото оказаха електричеството и компютрите

Главният изпълнителен директор на JP Morgan Chase Джейми Даймън е убеден, че изкуственият интелект ще има дълбоко въздействие върху обществото.

В годишното си писмо до акционерите, публикувано в понеделник, Даймън избра ИИ като първа тема в своята актуализация на проблемите, пред които е изправена най-голямата американска банка по активи - преди геополитически рискове, скорошни придобивания и регулаторни въпроси.

„Въпреки че не знаем пълния ефект или точната скорост, с която ИИ ще промени нашия бизнес, нито пък как ще засегне обществото като цяло, ние сме напълно убедени, че последствията ще бъдат изключителни“, коментира Даймън.

Според него въздействието ще бъде „вероятно толкова трансформиращо, колкото някои от основните технологични изобретения от последните няколкостотин години - печатната преса, парната машина, електричеството, компютрите и интернет.

Писмото на Даймън, което винаги предизвиква широк интерес в бизнес средите поради статута му на един от най-успешните лидери във финансите, засяга голямо разнообразие от теми. Изпълнителният директор посочи, че има продължаващи опасения относно инфлационния натиск и повтори предупреждението си, че светът може да навлезе в най-рисковата епоха в геополитиката след Втората световна война.

Но неговият фокус върху ИИ, споменат за първи път в годишното писмо на Даймън през 2017 г., е основен акцент. Технологията попадна под светлината на прожекторите, след като чатбота ChatGPT на OpenAI се превърна в истинска сензация в края на 2022 г. Ентусиазмът около ИИ подхрани стремглав възход на акциите на производителя на чипове Nvidia и помогна за издигането на технологични компании до нови висоти.

JPMorgan вече има повече от 2000 служители, работещи с изкуствен интелект и машинно обучение, както и специалисти по данни, работещи върху 400 приложения, включително за откриване на измами, маркетинг и контрол на риска, каза Даймън. Банката също така проучва използването на генеративен ИИ в софтуерното инженерство, обслужването на клиентите и начините за повишаване на производителността на служителите.

Технологията в крайна сметка може да засегне всички около 310 000 служители на банката, помагайки на някои от тях и замествайки други, което ще  компанията да преквалифицира служители за нови роли.

„С течение на времето очакваме, че нашата употреба на ИИ има потенциала да допринесе за почти всяка работа, както и да повлияе на състава на нашата работна сила“, каза Даймън. „Това може да намали определени категории длъжности или роли, но може да създаде и други.“

Той също така коментари инфлационния натиск, като заяви, че редица фактори изглежда про-инфлационни: продължаващи фискални разходи, ремилитаризация на света, преструктуриране на световната търговия, капиталови нужди на новата зелена икономика , и вероятно по-високи разходи за енергия в бъдеще.

„Нахлуването на Русия в Украйна и последвалата отвратителна атака срещу Израел и продължаващото насилие в Близкия изток трябваше да разбият много предположения относно посоката на бъдещата безопасност и сигурност, които ни доведоха до този ключов момент в историята“, коментира той относно геополитическите рискове.

„Америка и свободният западен свят вече не могат да поддържат фалшиво чувство за сигурност, основано на илюзията, че диктатурите и потисническите нации няма да използват своите икономически и военни сили, за да постигнат своите цели - особено срещу възприеманите от тях като слаби, некомпетентни и дезорганизирани западно демокрации. В един размирен свят ни се напомня, че националната сигурност е и винаги ще бъде от първостепенно значение, дори ако нейното значение изглежда намалява в спокойни времена“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ