Германия обмисля забрана на износа на химикали за производство на чипове към Китай

Германия обмисля забрана на износа на химикали за производство на чипове към Китай

Германия обмисля забрана на износа на химикали за производство на чипове към Китай

Германия води преговори за ограничаване на износа на химикали за Китай, които се използват за производството на полупроводници, докато Берлин засилва усилията си за намаляване на икономическата си зависимост от азиатската нация, пише Блумбърг.

Предложението е част от пакет от мерки, обсъждани от правителството на канцлера Олаф Шолц, които биха прекъснали достъпа на Китай до стоки и услуги, необходими за производството на модерни чипове, твърдят запознати източници.

Ако влезе в сила тази мярка ще попречи на германски компании като Merck KGaA и BASF SE да продават някои от своите химикали за производство на полупроводници в Китай.

Шолц възприема по-агресивен подход към Пекин, като канцлерът се опитва да намери баланс между подкрепата за огромните икономически интереси на Германия в Китай и опасенията за националната сигурност и човешките права. В последно време отношенията между Европа и Китай се влошиха, особено след като президентът Си Дзинпин и руският му колега Владимир Путин определиха приятелството между двете страни като такова „без ограничения“, седмици преди Москва да нахлуе в Украйна.

Шолц и министърът на икономиката Робърт Хабек поддържат тясна връзка по въпроса с европейските си съюзници и САЩ, които настояват за глобална блокада на достъпа на Китай до ключови технологии, включително полупроводници. Длъжностни лица в Берлин казват, че няма натиск от страна на Вашингтон по въпроса, а по-скоро силно желание да работят заедно и да сплотят редиците си срещу Китай.

Разговорите в рамките на управляващата коалиция за такъв контрол върху износа все още са на ранен етап и служителите са наясно, че всяко подобно решение може да навреди на бизнес връзките с Китай, който се превърна в най-големия търговски партньор на Германия, твърдят източниците на Блумбърг.

Хабек, който е и вицеканцлер, посъветва служители в неговия ресор да работят върху набор от мерки за укрепване на икономическата устойчивост на Германия в определени области и намаляване на едностранната зависимост на страната от Китай. Идеята за налагане на контрол върху износа на химикали за чипове е част от тези дискусии.

По-рано този месец германският външен министър Аналена Баербок размени критики с китайския си колега Цин Ган по време на посещение в Пекин, заявявайки, че дестабилизирането на Тайван ще бъде „ужасен сценарий“. Бербок и Хабек помагат на Шолц да оформи нова стратегия за сигурност, която има за цел да намали зависимостта от Китай и да предпази критичната инфраструктура от хибридни атаки.

Миналият месец Нидерландия се съгласи да се присъедини към усилията на САЩ за ограничаване на износа на оборудване за производство на чипове за Китай. Новите мерки ще ограничат износа на на машините на ASML за Дълбока ултравиолетова литография, или DUV, които са на второ място сред най-модерно оборудване на компанията. Най-модерните машини на компанията вече са под забрана за доставки за китай.

Докато Германия не разполага с модерни технологии за производство на чипове, Merck и BASF осигуряват на фирми по целия свят критични химикали, необходими за производството на полупроводници. Продукти на Merck се намират в почти всеки един чип в света, докато BASF е пазарен лидер в Европа и Азия, където се намиарт най-важните в света производители на чипове по договор, включително Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC).

Въпреки че Шолц обмисля тези ограничения, той също се стреми да поддържа отворени отношения с Пекин. Канцлерът покани китайския премиер Ли Цян за разговори в Берлин на 20 юни в поредния си опит за облекчаване на напрежението между Европа и правителството в Пекин, съобщи Блумбърг по-рано тази седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ