Изкуственият интелект вече е част от домакинството

Изкуственият интелект вече е част от домакинството

Инж. Ивайло Рашев е изпълнителен директор на Bosch Домакински уреди България. Българското представителство стартира дейност през 2010 г. и предлага уреди с марките Bosch, NEFF и Gaggenau.Tой е дипломиран инженер. Завършил е и маркетинг в УНСС и има дългогодишен опит в областта на търговията. Има редица специализации за обучение и подготовка на мениджъри и лидери на управление на кадри.

Tой ще е един от участниците в дискусионния панел AI Era: Hello, I am here, част от предстоящата конференция Technovation 2023, която списание "Мениджър" организира на 11 май в Sofia Event Center.

Г-н Рашев, колко бързо смятате, че изкуственият интелект ще навлезе в ежедневието на всеки човек?

Той вече е тук и навлиза по-стремглаво, отколкото си представяме. Бързото развитие на технологиите достига неподозирани сфери, които до скоро бяха само в областта на научната фантастика. Но вече са факт творческите произведения, които се правят за секунди в стилистиката на известните художници, например. Това провокира създаването на нови ниши, нов тип сфери на взаимодействие между човека и технологиите, защото реално ние нямаме когнитивните способности да използваме такъв обем информация и да откриваме такива модели и възможности, както изкуствения интелект.

Това е възможност, която технологичните лидери използват все повече, за да развиват своите продукти и услуги в полза на обществото. Ще дам конкретен пример. От 1 март 2021 г.  влязоха в сила новите стандарти на Европейската комисия за енергийна ефективност, което наложи много бързо да се направят необходимите промени и рационализации в производството. Като водещ производител на домакински уреди Bosch e една от първите компании, която успя да го осъществи и ние предлагаме домакински уреди от всички продуктови категории в енергиен клас А. Така даваме възможност на клиентите ни да живеят устойчиво, като спестяват ресурси, без да се ограничават.

Кои дейности смятате, че могат и ще бъдат напълно заменени от използването му?

Всичко, което се случва показва, че все повече цифровият и физическият свят ще бъдат все по-свързани. В момента изкуственият интелект може да замести рутинни задачи като създаване на графики, обработка на данни, речеви процеси и други подобни. През последните години технологиите активно се развиват в областите на автоматизацията на производствени процеси, анализа на големи данни, транспорт и логистика, здравеопазването и банковото дело. Според мен в бъдеще тези области ще продължат да се развиват и с усъвършенстване на технологиите ще бъдат заменени от икономични, ефективни и по-бързи решения, предоставяни от изкуствен интелект.  И все пак, той  може да подпомогне нашите решения, но не може да замени човешкия творчески заряд и морални принципи. Тези качества са важни, когато става въпрос за вземане на значими решения. 

Какви ще са отношенията ни с AI вкъщи? Как се ползва в домакинството AI ?

Той вече е част от домакинството с уреди Bosch. Клиентите ни, които използват умни уреди познават ползите от мобилното приложение ни Home Connect. Чрез него управляват много от процесите в домакинството само с върха на пръстите си, защото използването му не изисква познание или усилие повече, отколкото са необходими за онлайн банкиране, например. Чрез приложението те могат да разберат, какво им липсва в хладилника, да получат предложение за рецепта, която да приготвят с продуктите в него, за да не се чудят какво ще сготвят за вечеря. И накрая биха могли да приготвят ястие във фурната ни с изкуствен интелект от серия 8 на Bosch. Тя има множество сензори за измерване на различни показатели в зависимост от това, какво се приготвя - месо или тесто, например. Зад тях стои система за машинно обучение, т.е. невронна мрежа, която се е научила да разпознава определени последователности от тези данни и да прави интелигентни прогнози, включително колко време ще отнеме процесът на печене или готвене. Всички тези примери показват, че изкуственият интелект опростява или дори ни отменя в досадните домакински задачи, като ни спестява време и можем да правим по-важни неща за себе си или семейството си.

На какъв етап смятате, че ще се намира обучението на AI до няколко години?

Отговорът на този въпрос днес би бил достоен за Нобелова награда. Едва ли ние можем да предвидим това, но със сигурност процесът е необратим. Това е и голямото предизвикателство пред тази технология - как да комбинира огромното познание с т. нар. "дълбоко учене", което е свързано с разпознаването на сложни модели в данните. Ако се върна на фурната ни с изкуствен интелект, която е способна да се учи, то след година или две, уредите ще знаят повече за нашите вкусове и ще ни предлагат персонализирано използване.

Има ли граница, която не трябва да пристъпваме?

Вече усилено се дебатира в Европейския парламент законодателство в тази сфера, което да рамкира начина, по който ще функционира изкуственият интелект. Според мен важният въпрос е, скоростното му развитие да не изпревари регламентираното му използване. Необходимо е технологията да бъде под наш контрол и ние да я ползваме като инструмент за осъществяването на добронамерени цели в полза на хората. 

Technovation 2023 ще се състои на 11 май от 12.30 ч. в Sofia Event Center. Събитието е с безплатен достъп, който можете да си осигурите чрез предварителна регистрация тук.

Генерален партньор на събитието е Accenture.

Основни партньори на конференцията са iuvo, tbi bank, Bosch Домакински уреди България и BAT Bulgaria.

Събитието се провежда и с подкрепата на Lirex, Checkpoint, Daticum, Noventiq и FTS Bulgaria.

Партньор на коктейла е Monkey Shoulders.

Институционални партньори са BASSCOM, AIBEST и Българска стопанска камара.

Медийни партньори са bTV Media Group, БНТ, dir.bg и dev.bg.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ