Китай е готов с първите по рода си правила за генеративния изкуствен интелект

Китай е готов с първите по рода си правила за генеративния изкуствен интелект

Китай е готов с първите по рода си правила за генеративния изкуствен интелект

Китайските регулатори финализираха днес първите по рода си правила за генеративния изкуствен интелект, докато страната се стреми да засили надзора върху бързо развиващата се технология, предаде Си Ен Би Си.

Администрацията за киберпространство на Китай (CAC) съобщи, че е работила с няколко други служби, за да подготви новата регулация, която ще влезе в сила на 15 август.

Генеративният ИИ е бързо развиваща се технологична сфера, в която услугите с изкуствен интелект са в състояние да генерират различно съдържание, най-вече под формата на текст или изображения. Разработеният от американската компания OpenAI чатбот ChatGPT е най-известният пример за това.

Тези услуги се обучават на база огромни количества данни. Успехът на ChatGPT обаче предизвика появата на вълна от конкурентни услуги, което поражда загриженост сред глобалните регулатори относно потенциалните рискове около технологията.

Китайските технологични гиганти също демонстрират огромен интерес към сферата, стартирайки и обявявайки планове за своисобствени услуги за генеративен ИИ.

Но Китай, който строго контролира вътрешния интернет трафик, наблюдава отблизо развитието на ИИ. Китайските регулатори са загрижени за потенциала тези услуги да генерират съдържание, което може да противоречи на възгледите или идеологията на Пекин.

Това отчасти е причината китайските технологични фирми да са предпазливи при стартирането на своите услуги, подобни на ChatGPT. Вместо пълни услуги, които са широко достъпни за обществеността, китайските компании са съсредоточили своите технологии върху корпоративни приложения. Alibaba този месец пусна инструмент за изкуствен интелект, който може да генерира изображения, наречен Tongyi Wanxiang. Той обаче е достъпен за бета тестване само за корпоративни клиенти.

Правилата на CAC обаче предоставят на технологичните гиганти рамка, с която да работят, когато става въпрос за технологията.

Какви са китайските правила за генеративния ИИ?

Правилата ще се прилагат само за генеративни ИИ услуги, които са достъпни за широката публика, а не за тези, които се разработват в изследователски институции, например.

Услугите за генеративен ИИ ще трябва да получат лиценз за работа, обясниха от CAC.

Ако доставчик на генеративни ИИ услуги открие „незаконно“ съдържание, той трябва да предприеме мерки, за да спре генерирането на това съдържание, да подобри алгоритъма и след това да докладва този материал на съответния орган.

Доставчиците на тези услуги трябва да извършват оценки на сигурността на своя продукт и да гарантират, че потребителската информация е защитена.

Генеративните ИИ услуги в Китай също трябва да се придържат към „основните ценности на социализма“, казаха от CAC.

Регулаторите се опитват да намерят баланса между превръщането на Китай в лидер в областта на изкуствения интелект и същевременно да следят отблизо развитието му.

В правилата на CAC се казва, че регламентът има за цел да насърчи иновативни приложения на генеративен ИИ и да подкрепи развитието на свързаната с него инфраструктура като полупроводниците.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ