Мъск може да трансформира Twitter по образа на китайските суперприложения?
Възстановената сделка за придобиването на Twitter от Илон Мъск за 44 млрд. долара предизвика нов дебат за това какво ще направи милиардерът с услугата, след като в крайна сметка поеме контрола над нея, пише Си Ен Би Си.
Във вторник Мъск написа в социалната мрежа, че закупуването на Twitter е „ускорител за създаване на X - приложението за всичко“, без обаче да даде повече подробности.
Мъск може да намеква за така наречените „суперприложения“, които са популярни в Китай и други части на Азия и бяха създадени първо от китайския технологичен гигант Tencent.
Суперприложение е термин, с което се описват онези мобилни приложения, които действат като едно място за покриване на всички нужни да потребителите. Например, чрез едно такова приложение може да поръчате такси или храна, а също така да изпращате съобщения и да извършвате плащания. Това елиминира необходимостта от множество приложения за различни функции.
Китайското приложение WeChat, управлявано от Tencent, е най-голямото суперприложение в света с над милиард потребители.
В WeChat потребителите могат да изпращат съобщения на хора, да се възползват мобилно банкиране, да плащат за неща онлайн или в магазин чрез сканиране на баркод, да играят игри, да публикуват видеоклипове, да пазаруват онлайн и много други неща.
Когато Мъск говори за „приложението за всичко“, той може да мисли за WeChat.
Главният изпълнителен директор на Tesla в миналото е изразявал възхищението си от WeChat, наричайки приложението „страхотно“ по време на среща със служители на Twitter през юни. Мъск каза, че няма еквивалент на WeChat извън Китай.
„И мисля, че има реална възможност да се създаде такъв“, каза Мъск на служителите. „В Китай на практика живеете в WeChat. Ако можем да пресъздадем това с Twitter, ще постигнем голям успех“, заяви той тогава.
Мъск каза, че иска поне един милиард души да използват Twitter, като към края на второто тримесечие социалната мрежа имаше 237,8 милиона потребители.
Една от най-важни функции на WeChat е WeChat Pay. Това е функция, при която потребителите могат да сканират баркод в магазин, за да платят през мобилния си телефон или могат да изпращат пари на приятели чрез функцията за чат. WeChat Pay може да се използва и за покупки онлайн.
Мъск каза по време на срещата със служите, че смята, че плащанията в Twitter биха били „интересно нещо за разработване“.
Въпреки това, суперприложения като WeChat не се радват на голям успех в Европа, САЩ и други западни пазари.
Междувременно WeChat е силно цензуриран в Китай, нещо, което Мъск едва ли ще направи с Twitter, предвид предишните му критики към стратегията за модериране на съдържанието на платформата, която милиардерът смята, че е задушила свободата на словото.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.