Мистериозен смартфон на Huawei вдъхна надежди на засегнатата от санкции китайска технологична индустрия

Мистериозен смартфон на Huawei вдъхна надежди на засегнатата от санкции китайска технологична индустрия

Мистериозен смартфон на Huawei вдъхна надежди на засегнатата от санкции китайска технологична индустрия

Изненадващото представяне на смартфон от висок клас от Huawei Technologies Co., струващ над 900 долара, завладя китайската технологична индустрия, вдъхвайки надежди, че най-големите фирми в страната могат да преодолеят санкциите на САЩ, привидно предназначени да осуетят техния възход, пише Блумбърг.

Mate 60 Pro, който се появи тази седмица за продажба в онлайн молове с малко шум, разпали страсти сред китайските онлайн потребители, които видяха в премиерата възраждането на Huawei след години на борба с американските ограничения върху софтуера и схемите. Много публикуваха екранни снимки и видеоклипове на бързата безжична работа на устройството, което предизвика спекулации, че Huawei е успяла да постигне 5G възможности.

В сряда акциите на повече от дузина китайски дизайнери на чипове, производители на оборудване и доставчици на Huawei скочиха между 8% и 20%. Ралито се породи от надежди, че Huawei по някакъв начин е успяла да проектира, произведе и внедри 5G чип, които има сходни възможности с най-добрите на пазара, въпреки липсата на достъп до продукти на водещи играчи в сектора, включително Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

От Блумбърг посочват, че не са успели да провери автентичността на тези доклади. Уебсайтът на китайския телекомуникационен регулатор не показва регистрационни данни за модела, както се изисква за всички смартфони, продавани в страната.

Но потокът от онлайн доклади набра скорост, отчасти поради уникалния статут на Huawei като китайски национален шампион и мишена на САЩ. В сряда компанията оглави списъка с актуални теми в социалната мрежа Weibo.

Mate 60 Pro се захранва от процесор Kirin, проектиран от отдела за чипове на Huawei HiSilicon, според множество видеоклипове на разглобеното устройство, циркулиращи онлайн. Няколко онлайн магазина съобщиха, че чипът използва 5-нанометрова технология - само едно поколение зад най-модерното.

Досега нямаше информация китайските производители на чипове да усвоили толкова напреднали технологии за чипове. Huawei натрупа такива чипове от TSMC точно преди американските санкции да ударят, но не е ясно дали Mate 60 Pro може да е използвал остатъци от инвентара на компанията.

Появата на смартфона съвпада с високопоставено посещение на министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо в Пекин и Шанхай. Нейното ведомство е в челните редици, що се отнася до мерките за ограничаване на възможностите на китайски предприятия, включително Huawei.

Акциите на китайските фирми за чипове и доставчиците на Huawei, включително Lontium Semiconductor Corp., Cambricon Technologies Corp. и Anker Innovations Technology Co., се покачиха между 8% и 11%. Biwin Storage Technology Co. и Guangdong Leadyo IC Testing Co. надминаха дневния си лимит за ръст от 20%. Водещият китайски производител на чипове Semiconductor Manufacturing International Corp. напредна с цели 6,4% на борсата в Хонконг.

Ралито беше необичайно не само поради липсата на доказателства в подкрепа на онлайн ентусиазма, но и защото съвпада с предупредителните знаци за китайски финансов и икономически стрес - отчасти поради натиска на САЩ.

Huawei е една от няколкото китайски компании в центъра на напрежението между Вашингтон и Пекин, обект на санкции заради обвинения, че помага на китайската армия. Компанията влага много средства в развитието на местните технологии, откакто администрацията на Доналд Тръмп я вкара в черен списък през 2019 г.

Водещата асоциация на глобалните компании за чипове предупреди тази година, че Huawei изгражда колекция от съоръжения за производство на полупроводници в Китай - мрежа за производство в сянка, която ще позволи на компанията в черния списък да превърне дизайна на своите чипове в реалност.

Остава неясно как Huawei е могла да намери заобиколни решения на някои от най-строгите ограничения, които САЩ някога са налагали. Мнозина в Америка казват, че Huawei се радва на широка подкрепа от страна на правителството, отчасти поради критичната си роля във вътрешната инфраструктура и репутацията си в чужбина. Когато тогавашният главен финансов директор на Huawei Мън Уанджоу беше задържан в Канада, властите в Пекин се намесиха, за да осигурят нейната свобода.

Сега инвеститорите се надяват, че Huawei може да вдъхнови други местни компании, които са обект на санкции. Представянето на Mate 60 ще бъде катализатор за повече домашни смартфони от висок клас и ще задейства търсене във веригата за доставки, особено на фона на спад в пазара на полупроводниците, пишат в бележка анализатори от Huajin Securities.

„Това проправя пътя за Huawei да възстанови доставките си дори по-бързо в родната си страна, с почти нулеви разходи за стартиране“, каза старши вицепрезидентът на Canalys Никол Пенг. „Ако слуховете са верни, това означава, че възможностите на Huawei за научноизследователска и развойна дейност до голяма степен са надхвърлили графика за развитие на индустрията“, добави Пенг.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ